fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Kiedy i jak można ograniczyć władzę rodzicielską? Wywiad z adw. Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Kiedy i jak można ograniczyć władzę rodzicielską?

Dzisiaj w wywiadzie z adwokatem Michałem Dziedzicem poruszymy kwestię ograniczenia władzy rodzicielskiej. Często zdarza się bowiem, że przychodzący do nas Klienci, w związku z problemami rodzinnymi chcą przed sądem żądać pozbawienia władzy rodzicielskiej. Nie zawsze jest to jednak możliwe – całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej to bardzo duża ingerencja w prawa rodzica. Pozostaje jednak druga możliwość – ograniczenie władzy rodzicielskiej. Ta instytucja prawa rodzinnego nie jest z kolei aż tak dobrze znana, a może skutecznie pomóc w nerwowej i często szkodliwej dla dziecka sytuacji rodzinnej. Z tego powodu zapytaliśmy adwokata Michała Dziedzica – naszego specjalistę od prawa rodzinnego, na czym dokładnie polega ograniczenia władzy rodzicielskiej i kiedy sąd je orzeka.

Dzień dobry Panie Mecenasie. Zacznijmy może od tego, czym w ogóle jest władza rodzicielska?

Dzień dobry. Myślę, że intuicyjnie każdy z nas wie, czym jest władza rodzicielska. Pełna definicja tego terminu znajduje się w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Według niej władza rodzicielska to prawo, ale i obowiązek rodziców do wykonywania pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem, a także do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Rodzice nie mają zatem całkowitej dowolności. Przy podejmowaniu decyzji muszą brać pod uwagę dobro dziecko i interes społeczny, a przy ważniejszych sprawach dotyczących dziecka, rodzice powinni je wysłuchać i w miarę możliwości, uwzględnić jego rozsądne życzenia.

Do kiedy trwa władza rodzicielska?

Do osiemnastki.

Jaka jest różnica między pozbawieniem a ograniczeniem władzy rodzicielskiej?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a jej ograniczenie to dwie całkowicie odmienne sytuacje. Po pierwsze pozbawienie władzy rodzicielskiej zawsze oznacza to samo – rodzic nie ma w ogóle praw do współdecydowania o dziecku. Ograniczenie władzy rodzicielskiej może z kolei przyjąć różne formy. Po drugie pozbawienie władzy rodzicielskiej zawsze wiąże się z zawinionym zachowaniem rodzica, a ograniczenie niekoniecznie.

Kiedy orzeka się o ograniczeniu władzy rodzicielskiej?

Oprócz klasycznych sytuacji, kiedy to jeden z rodziców wnosi o ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego, Sąd ma obowiązek orzekać w władzy rodzicielskiej w przypadku separacji, rozwodu, czy unieważnienia małżeństwa. Oczywiście w tych sprawach może finalnie stwierdzić, że dalej obu rodzicom będzie przysługiwać pełnia władz rodzicielskich. Niemniej jednak są to sytuacje, w których obowiązkowo sędzia bada kwestię władzy rodzicielskiej i sprawdza, czy może zostać tak jak jest. Często po rozwodzie jeden z rodziców ma faktycznie ograniczoną władzę rodzicielską.

Jakie powody przemawiają za ograniczeniem władzy rodzicielskiej?

Tutaj odwołam się do tego, o czym już wcześniej wspomniałem. Mamy dwie kategorie sytuacji, które mogą prowadzić do ograniczenia władzy rodzicielskiej. Pierwsza z nich to sytuacja, w której np. po rozwodzie rodzice mieszkają oddzielnie. To z kolei sprawia, że dziecko na stałe przebywa z jednym rodzicem, a z drugim tylko raz na jakiś czas. W takich przypadkach sąd często decyduje o ograniczeniu władzy rodzicielskiej w ten sposób, że rodzic, z którym dziecko nie mieszka na stałe może współdecydować tylko o najważniejszych kwestiach dotyczących dziecka, np. edukacja. W pozostałych drobnych sprawach decyduje wyłącznie rodzic, z którym dziecko mieszka. Oczywiście ograniczenie władzy rodzicielskiej w tej sytuacji ma miejsce tylko wtedy, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w pewnych kwestiach dotyczących dziecka.kontakty adwokat

A druga kategoria?

Sytuację opisaną w poprzednim pytaniu często nazywa się niezawinionym ograniczeniem władzy rodzicielskiej. Druga kategoria to z kolei sytuacje, w których rodzic zaniedbywał dziecko i przez to musiała zostać ograniczona jego władza rodzicielska. Jeżeli zachowanie rodzica sprawia, że zagrożone jest dobro dziecka, władza rodzicielska może być ograniczona. W praktyce może to być np. nadużywanie alkoholu, czy niedopilnowanie realizacji przez dziecka obowiązku szkolnego.

Na czym może polegać ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej najczęściej wiąże się z nałożeniem przez sąd pewnych obowiązków i zakazów na rodziców. Mowa tu np. o obowiązku pilnowania dziecka w zakresie chodzenia do szkoły, nadzorze kuratora sądowego, wysłaniu dziecka do placówki wychowawczej, czy ograniczeniu decyzyjności rodziców w sprawach dotyczących dziecka. Sąd może wskazać, że istotne sprawy dotyczące dziecka nie mogą zostać rozstrzygnięte bez zgody sądu opiekuńczego.

Dziękujemy bardzo za rozmowę. Z pewnością przybliży ona czytelnikom naszego bloga instytucję ograniczenia władzy rodzicielskiej.

 

Przeczytaj także pozostałe wywiady z adw. Michałem Dziedzicem:

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

ebook podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.