fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Kara umowna

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
kara umowna

Co to jest kara umowna?

Kara umowna jest bardzo ważną i mającą szerokie zastosowanie instytucją prawa zobowiązań. Jej podstawową funkcją jest zapewnienie naprawienia szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Jakie są podstawowe cechy kary umownej?

Kara umowna spełnia również funkcję stymulującą dłużnika do wykonania zobowiązania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że właściwe sformułowanie umowy pozwala na znaczne ograniczenie odpowiedzialności dłużnika zobowiązanego do zapłaty kary umownej.

Podstawowym zadaniem jakie spełnia kara umowna jest zapewnienie wierzycielowi zryczałtowanego odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Po co w umowie zastrzegać karę umowną?

Punktem wyjścia jest to, że dochodząc sądownie odszkodowania wierzyciel musi wykazać wysokość doznanej szkody. W przypadku niektórych kontraktów wykazanie tej szkody może być bardzo trudne. Wyobraźmy sobie umowę o utrzymanie serwera i strony internetowej, która generuje przedsiębiorcy klientów i tym samym zysk. Załóżmy, że przez tydzień strona nie działa. Jak przedsiębiorca wykaże ilu klientów przez to stracił? Ciężko powiedzieć, można najwyżej szacować porównując dochody w poprzednich miesiącach. A co jeśli poprzednie okresy są nieporównywalne? Np. sklep internetowy nie działa przez okres przedświąteczny, kiedy klienci kupują prezenty, a ruch na stronie jest kilka – a nawet – kilkanaście razy większy, niż zwykle. Wysokość szkody będzie w takim wypadku trudna do określenia i udowodnienia przed sądem.

Tymczasem, jeśli w umowie zastrzeżemy sobie karę umowną za każdy dzień, w którym strona internetowa nie funkcjonuje, jej dochodzenie będzie znacznie łatwiejsze. Ostrożny sprzedawca może uzależnić wysokość kary od okresu, w którym strona nie funkcjonuje. Dzięki temu sytuacja procesowa wierzyciela będzie dużo lepsza, a proces dowodowy znacznie mniej skomplikowany.

Jak jeszcze wykorzystać w umowie karę umowną?

Kara umowna może przydać się do przymuszenia dłużnika do wykonania przez niego określonych obowiązków, które są istotne dla wierzyciela. Załóżmy, że wierzyciel jest bardzo zainteresowany w uzyskiwaniu od kontrahenta określonych raportów dotyczących wykonywanej usługi. Wystarczy ustanowić wysoką karę umowną za niewykonanie tego obowiązku. Dłużnik – pamiętając o grożącej mu odpowiedzialności za niewykonanie tego obowiązku – będzie starał się ten konkretny obowiązek wykonywać ze szczególną starannością.

Kara umowna może też pełnić funkcję ograniczającą odpowiedzialność dłużnika. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wierzyciel nie może żądać odszkodowania w wysokości przekraczającej wartość zastrzeżonej kary umownej. Czyli nawet jeśli udowodni, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania przez dłużnika w rzeczywistości spowodowało powstanie szkody wyższej, niż przewidziana kara umowna, wierzyciel będzie mógł dochodzić tylko zapłaty kary umownej. Reguła ta może zostać zmieniona wolą stron, ale strony często o tym zapominają, zaś brak odpowiedniej klauzuli umownej powoduje, obowiązywanie regulacji podstawowej z kodeksu cywilnego.

Znając powyższą zasadę wystarczy ustanowić w umowie karę umowną o niskiej wysokości. Wówczas jedyną konsekwencją niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika będzie obowiązek zapłaty zaniżonej kary umownej i to bez względu na wysokość poniesionej przez wierzyciela szkody.

Przeczytaj również: Miarkowanie kary umownej

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.