fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20, 80-882 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Jazda pod wpływem alkoholu

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Jazda pod wpływem alkoholu

Co grozi za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu?

Zastanawiasz się co grozi za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu? Tak naprawdę wszystko zależy od ilości i rodzaju wypitego trunku. Dlaczego? Ponieważ przekłada się to na zawartość alkoholu we krwi. A w zależności od tego jak była wysoka, mogłeś się dopuścić przestępstwa lub wykroczenia.

Zapamiętaj to rozróżnienie – od niego tak naprawdę zależy co grozi za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem?

Przestępstwo popełniasz wówczas, gdy prowadzisz pojazd w stanie nietrzeźwości. Występuje on zawsze, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Co grozi za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, gdy kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zawsze jest przestępstwem. Wiąże się z tym surowsza odpowiedzialność, niż w przypadku wykroczenia, jakim jest prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu.

Kwestia odpowiedzialności karnej za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości została uregulowana w art. 178a Kodeksu karnego. Wynika z niego, że ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kara grzywny wymierzana jest w stawkach dziennych, co niejednokrotnie nastręcza wielu trudności. Wyjaśnijmy zatem, że grzywna może być wymierzona w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych. Jedna stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych, ale też wyższa od 2000 złotych. Oznacza to, że najniższa grzywna, jak może zostać wymierzona to 100 złotych, a najwyższa – aż 1 080 000 złotych. Przy ustalaniu wysokości grzywny sąd weźmie pod uwagę Twoją sytuację majątkową i osobistą (np. czy jesteś zatrudniony, ile masz dzieci na utrzymaniu itp.).

Z kolei kara ograniczenia wolności polegająca na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu wynagrodzenia, może wynieść maksymalnie 2 lata.

Kara będzie dotkliwsza w przypadku, gdy byłeś już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Może wówczas wynieść od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem?

Z wykroczeniem mamy do czynienia wówczas, gdy kierowca prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu. Co to oznacza? Zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.

Co grozi za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, gdy kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu?

 

jazda po pijaku

Odpowiedzialność za jazdę samochodem w stanie po użyciu alkoholu reguluje art. 87 Kodeksu wykroczeń. Stanowi on, że kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Uściślając należy wskazać, że orzeczony areszt nie może być krótszy niż 5, ani przekraczać 30 dni. Z kolei grzywna może wynieść od 50 do 5000 złotych.

W jakich sytuacjach sąd orzeknie areszt, a w jakich grzywnę?

Jeżeli przepis daje możliwość wyboru pomiędzy karą aresztu a inną karą, areszt można orzec tylko wtedy, gdy czyn popełniono umyślnie. Dodatkowo za orzeczeniem kary aresztu przemawia waga czynu lub okoliczności, które świadczą o demoralizacji sprawcy.

Jeżeli zatem nie jest to Twoje pierwsze wykroczenie tego typu, to jest spora szansa, że sąd zdecyduje o zastosowaniu surowszej kary w postaci aresztu, uznając grzywnę za niewystarczająco dotkliwą.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Zarówno w przypadku przestępstwa prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości jak i wykroczenia prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jak wynika bowiem z art. 42 § 2 Kodeksu karnego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Jeżeli jednak taka osoba w momencie popełnienia czynu znajdowała się pod wpływem alkoholu, to sąd obowiązkowo orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów konkretnego rodzaju, na okres nie krótszy niż 3 lata.

Jeżeli sprawca był już wcześniej skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, albo też prowadził pojazd w takim stanie w okresie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, to sąd orzeknie dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Przepisy nie wskazują jakie okoliczności należy uznać za szczególnie uzasadnione. Każdy taki przypadek będzie szczegółowo analizowany. Sąd będzie badał nie tylko okoliczności dotyczące przestępstwa, ale także samego sprawcy. W tym także to jaka jest szansa, że w razie nie orzeczenia wobec niego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów popełni taki czyn ponownie.

Pamiętaj jednak, że sąd tylko raz weźmie tego typu okoliczności pod uwagę. Jeżeli bowiem ponownie zdarzy Ci się prowadzić pojazd w stanie nietrzeźwości, to sąd orzeknie wobec Ciebie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

Co w sytuacji, gdy prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu spowodujesz wypadek?

 

jazda w stanie nietrzeźwości

Osobną kwestią jest spowodowanie wypadku podczas jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Kara jest w takim wypadku znacznie surowsza.

Jeżeli bowiem będąc pod wpływem alkoholu spowodowałeś katastrofę w komunikacji, sprowadziłeś niebezpieczeństwo takiej katastrofy lub spowodowałeś wypadek, którego konsekwencją jest ciężki uszczerbek na zdrowiu albo śmierć poszkodowanego, to sąd orzeknie obowiązkowo karę pobawienia wolności w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Co ciekawe, takie same konsekwencje poniesie sprawca, który zbiegł z miejsca wypadku licząc na to, że uniknie kary. Przepisy zrównują bowiem ucieczkę z miejsca zdarzenia z jazdą samochodem pod wpływem alkoholu.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na moim blogu – Sprawy karne

 

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: