fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Jaki sąd jest właściwy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Jaki sąd jest właściwy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Postępowanie w sprawie ogłoszenia upadłości jest postępowaniem sądowym. Oznacza to, że niewypłacalny dłużnik, który chce skorzystać z procedury ogłoszenia upadłości konsumenckiej i liczy na umorzenie jego pieniężnych zobowiązań musi złożyć wniosek do sądu. Sąd rozpoznaje sprawę o ogłoszenie upadłości oraz wydaje w tym zakresie odpowiednie postanowienie. Nie każdy sąd rozpoznaje sprawy upadłościowe. W tym wpisie opowiem Ci jaki sąd jest właściwy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Sąd upadłościowy

Wszystkie sprawy o upadłości rozpoznaje sąd upadłościowy. Sądem upadłościowym jest zawsze sąd rejonowy, a dokładnie jego jednostka organizacyjna (wydział) – sąd gospodarczy. Sądy okręgowe nie mają kompetencji do rozpoznawania wniosków o ogłoszenie upadłości. Sprawę zawsze rozpoznaje sąd rejonowy.

Nie każdy sąd rejonowy posiada wydział gospodarczy zajmujący się sprawami upadłościowymi. Oznacza to, że wielu dłużników musi składać takie wnioski do odległych, większych miast. Na szczęście wniosek może być skutecznie złożony przez nadanie go listem poleconym z dowolnej placówki pocztowej w Polsce. Wniosek może być złożony przez pełnomocnika, w tym adwokata lub radcę prawnego, którego siedziba również nie musi znajdować się w rejonie danego sądu.

Obecnie sądy upadłościowe znajdują się w następujących miastach: Wrocław, Jelenia Góra, Wałbrzych, Legnica, Bydgoszcz, Toruń, Lublin (dokładnie Świdnik), Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Szczecin, Poznań, Kalisz, Elbląg, Olsztyn, Kielce, Kraków, Bielsko Biała, Gliwice, Katowice, Częstochowa, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Opole, Radom, Warszawa, Łódź, Płock, Piotrków Trybunalski,

Właściwość miejscowa

Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. W przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (konsumenta) domniemywa się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności jest miejsce zwykłego pobytu tej osoby.

Miejsce zwykłego pobytu to takie miejsce, w którym znajduje się główny ośrodek życiowy dłużnika. Miejscowość, w której dłużnik zwykle przebywa i gdzie realizuje swoje zwykłe czynności w życiu codziennym. Miejsce zwykłego pobytu nie musi się pokrywać z adresem zameldowania, oba te miejsca mogą być nawet w różnych miejscowościach. Miejsce zwykłego pobytu nie musi być też tym samym miejscem, co miejsce zamieszkania dłużnika. Różnica może polegać na tym, gdzie dłużnik ma zamiar przebywać stale, a gdzie czasowo. Stale przebywa w miejscu zamieszkania, ale czasowo w miejscu zwykłego pobytu, gdzie np.: pracuje 6 dni w tygodniu.

Praktyka pokazuje, że pojęcie miejsca zwykłego pobytu jest na tyle niedookreślone i szerokie, że wielu dłużników mogło wybierać właściwość konkretnego sądu. Dłużnicy kierowali się przy tym dotychczasowym orzecznictwem i wybierali sądy bardziej przychylne oraz łagodne dla dłużników.upadłość

Wniesienie wniosku do niewłaściwego sądu

Zgodnie z przepisami, jeżeli okaże się, że właściwy jest inny sąd, sprawę przekazuje się temu innemu sądowi. Przekazanie następuje z urzędu i wszystkie czynności w tym  zakresie wykonuje sąd do którego wniesiono wniosek. Opłata również jest przeksięgowana. Sąd załatwia tę sprawę przez wydanie postanowienia. Na postanowienie o przekazaniu sprawy nie przysługuje zażalenie. Postanowienie to wiąże sąd, któremu sprawa została przekazana. Czynności dokonane w sądzie niewłaściwym pozostają w mocy.

 

upadłość konsumencka ebook

Pobierz darmowy e-book o upadłości konsumenckiej!

A w nim między innymi: lista sądów upadłościowych oraz formularz wniosku.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: