O autorze


radca prawny Anna Klisz

Reprezentuję Klientów Kancelarii w sprawach spadkowych, przygotowuję dokumenty potrzebne do załatwienia formalności związanych z dziedziczeniem, a także udzielam porad w zakresie prawa spadkowego.

KANCELARIA KLISZ I WSPÓLNICY

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 71 740 50 00
tel. kom 695 560 425

strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl


ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ:

Facebook co to jest upadłość konsumencka upadłości konsumenckiej adwokat Linkedin


Chciałbyś nas zapamiętać?

Polub naszą stronę na FB, a od czasu do czasu o sobie przypomnimy

Jak uniknąć długów spadkowych?

Spadkobierca może uniknąć odpowiedzialności za długi spadkodawcy. Jak to zrobić?

Na pewno każdy zna filmy, których główny bohater dziedziczy fortunę po zmarłym dalszym krewnym. Oczywiście odziedziczenie takiego spadku spowodowałoby pozytywną rewolucje w naszym życiu.

Musimy jednak pamiętać, że oprócz majątku dziedziczymy również długi. Dziedziczenie długów i związana z tym odpowiedzialność jest sprawą bardzo poważną, dlatego nie można tego lekceważyć.

Zatem gdy dowiemy się że jesteśmy spadkobiercami, musimy dokładnie przeanalizować sytuację majątkową zmarłego.

Gdy dowiemy się, że zostaliśmy powołani do spadku, mamy trzy możliwości:
1)      Przyjąć spadek wprost
2)      Odrzucić spadek
3)      Przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Ad. 1) Przyjęcie spadku wprost

Przyjęcie spadku wprost oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność bez ograniczeń za długi spadkowe zarówno z majątku spadkowego jak i z majątku własnego. Co do zasady jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci spadkodawcy) nie złożymy żadnego oświadczenia będzie to oznaczało, że dziedziczymy spadek wprost. Oświadczenie możemy złożyć przed notariuszem albo przed sądem. Wyjątkiem jest sytuacja gdy spadkobiercą jest osoba małoletnia albo/i ubezwłasnowolniona. W takim wypadku brak oświadczenia jest równoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Należy wspomnieć, że wówczas wszyscy spadkobiercy przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Ad 2. Odrzucenie spadku

Jeżli dowiemy się, że wysokość długów spadkowych przewyższa wartość majątku spadkowego, a nie chcemy za nie odpowiadać, to należy rozważyć odrzucenie spadku. Jednakże jeżeli złożymy oświadczenie o odrzuceniu spadku to nie będziemy odpowiadać za długi spadkowe, ale też nie odziedziczymy majątku. Wobec prawa będziemy traktowani jakbyśmy nie dożyli otwarcia spadku. Przepisy prawa określają termin 6 miesięcy liczony od dnia śmierci spadkodawcy na złożenie oświadczenia. Oświadczenie o odrzuceniu spadku możemy złożyć przed notariuszem albo przed sądem. Odrzucenie spadku ze względu na długi może oznaczać przerzucenie odpowiedzialności na innego członka rodziny (np. nasze dzieci, one też muszą odrzucić spadek, żeby nie odziedziczyć długów). Jeżeli jednak inny spadkobiercy też spadek odrzucą, długi ostatecznie przejmie gmina lub Skarb Państwa.

 Ad 3. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest najlepszym wyjściem z sytuacji gdy wiemy, że dziedziczymy spadek w skład którego wchodzą długi. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza powoduje, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości ustalonego stanu czynnego spadku, słowem do wartości masy spadkowej. Przyjęcie spadku w ten sposób oznacza, że nie będziemy musieli spłacać długów spadkodawcy z własnej kieszeni, gdy okaże się że spadek jest mniejszy niż jego długi. Oświadczenie możemy złożyć przed notariuszem albo przed sądem.

Kancelaria Prawo Spadkowego Wrocław,
Anna Klisz - radca prawny

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij "Lubię to" lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Szukasz prawnika, który pomoże Ci z zakresu prawa spadkowego?
Zobacz jak mogę Ci pomóc - adwokat Wrocław prawo spadkowe

Iwo Klisz - adwokat Wrocław

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa spadkowego i prawa gospodarczego, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim.

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
Więcej o autorze ...