fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Jak uregulować kontakty z dzieckiem? Wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
adwokat michał dziedzic

Bez wątpienia, kontakty z dzieckiem to niezwykle istotna kwestia. Zarówno z perspektywy rodzica, jak i dziecka. Często jednak trudno rodzicom dziecka osiągnąć porozumienie w tym zakresie. W dzisiejszym wywiadzie spytaliśmy adwokata Michała Dziedzica – eksperta z zakresu prawa rodzinnego – jak w praktyce wygląda ustalanie kontaktów z dzieckiem. Próbowaliśmy również dowiedzieć się, czy Pan Mecenas ma jakieś wskazówki i rady, jeżeli chodzi o regulowanie kontaktów z dzieckiem. Zapraszam do lektury!

Dzień dobry Panie Mecenasie. Zacznijmy od podstaw. Kiedy najczęściej mamy do czynienia z koniecznością uregulowania kontaktów z dzieckiem?

Dzień dobry. Oczywiście najczęstszą sytuacją, w której jest to konieczne, jest rozwód rodziców dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyne przypadki, w których trzeba starać się o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

A kiedy jeszcze zdarzają się takie sytuacje?

Rodzice mogą nie być po rozwodzie, ale mogą np. mieszkać osobno i jedno z nich może utrudniać kontakty z dziećmi. Są też sytuacje, w których pary posiadające dzieci żyją w konkubinacie. W przypadku jakichkolwiek sporów, w takich przypadkach również można wystąpić do sądu o uregulowanie kontaktów z dziećmi.

Czy tylko rodzice mogą wystąpić z wnioskiem o uregulowanie kontaktów?

Nie. O uregulowanie kontaktów może wnieść również rodzeństwo, dziadkowie, czy powinowaci w linii prostej. Kodeks rodzinny i opiekuńczy dopuszcza możliwość złożenia takiego wniosku także innym osobom (niespokrewnionym), jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Dziękuję za informację. Czy sprawę kontaktów z dziećmi można uregulować przy okazji rozwodu, czy trzeba wszczynać oddzielne postępowanie?

W wyroku rozwodowym sąd zazwyczaj orzeka o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem, chyba, że małżonkowie zgodnie wnioskują, aby tej kwestii nie rozstrzygać. Małżonkowie mają również możliwość w trakcie sprawy przedstawić wspólne porozumienie w tym zakresie, regulujące kwestie kontaktów po rozwodzie. Może ono zawierać ogólne ustalenia dotyczące codziennych i weekendowych kontaktów, ale także bardziej szczegółowe odnośnie świąt, ferii, czy wakacji.

Czy takie porozumienie sąd zawsze zatwierdza?

Jak przy większości kwestii związanych z prawem rodzinnym, sąd akceptuje i zatwierdza porozumienie rodziców, jeśli jest ono w zgodzie z dobrem dziecka. Jeżeli jego zdanie nie jest, może w tym zakresie zasądzić inne zasady.

kontakty adwokat

Ok, dziękuję. A jeżeli musimy wnieść sprawę o ustalenie kontaktów z dzieckiem bez rozwodu, to jak to zrobić?

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Obecnie taki wniosek podlega opłacie w kwocie 100 zł. Najlepiej wraz z nim złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów na czas trwania procesu.

Na czym polega taki wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwania sprawy sądowej?

Jak niestety wiadomo, sprawy sądowe trwają dość długo. Dlatego często wnosi się o zabezpieczenie kontaktów. Sąd rozpatruje wniosek o zabezpieczenie w pierwszej kolejności i dzięki temu strony wiedzą, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem do momentu zakończenia postępowania sądowego. We wniosku o zabezpieczenie kontaktów przedstawiamy naszą propozycję – jak chcemy, by wyglądały kontakty.

Dziękuję za informację. Przejdźmy teraz do treści wniosku i spraw merytorycznych. Co w ogóle należy rozumieć pod pojęciem kontaktów z dzieckiem?

Kontakty z dzieckiem to tak naprawdę ilość czasu i sposób jego spędzania przez rodziców z dzieckiem. Dziecko zazwyczaj mieszka z jednym rodzicem, a drugi ma określony czas w tygodniu, który może z nim spędzać. Przepisy konkretyzują jednak, co możemy rozumieć jako kontakty z dzieckiem. Sąd może bowiem dokładnie określić, do czego i jak często ma prawo rodzic względem dziecka.

I co to za czynności?

Kontakty z dzieckiem obejmują zasadniczo dwie grupy aktywności. Przebywanie z dzieckiem, czyli m.in. spotkania, czy zabieranie go poza miejsce zamieszkania, np. na basen, a także porozumiewanie się z nim za pośrednictwem telefonu, e-maili, czy Skype. Są to jednak tylko przykłady, a sąd może orzec o innych sposobach utrzymania kontaktów z dzieckiem.

Sąd może szczegółowo określić, ile razy możemy np. dzwonić do dziecka na Skype?

Tak. Sąd może wskazać np. że rodzic może dzwonić do dziecka na Skype w środy i soboty o godzinie 17:00, a rozmowy mają trwać godzinę.

Czym kieruje się sąd ustalając kontakty z dzieckiem?

Zawsze na pierwszym miejscu jest dobro dziecko. Sąd ma obowiązek również wysłuchać rozsądnych życzeń dziecka w tym zakresie.

Czy ograniczenie władzy rodzicielskiej ma wpływ na kontakty z dzieckiem?

Oczywiście ograniczenie władzy rodzicielskiej może stanowić argument za tym, aby kontakty były rzadsze. Jednakże przepisy wyraźnie wskazują, że niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice i dziecko mają prawo i obowiązek utrzymania ze sobą kontaktów. Dlatego też, nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powinno prowadzić do całkowitego zerwania stosunków.

Czy w ramach sprawy o uregulowanie kontaktów możemy również ograniczyć je drugiemu rodzicowi?

Tak – proces uregulowania kontaktów z dzieckiem to nie tylko nowe zasady spotykania się z dzieckiem. Sąd może również ograniczyć spotkania, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a nawet ich zakazać, jeżeli poważnie zagrażają one dobru dziecka.

W jaki sposób sąd ogranicza kontakty z dzieckiem?

Przykładowo sąd może zakaz zabierania dziecka poza jego stałe miejsce zamieszkania, zezwolić na spotkania tylko w obecności kuratora, czy ograniczyć sposoby kontaktu na odległość. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Czy orzeczenie o uregulowaniu kontaktów z dzieckiem może zostać zmienione?

Tak – w sytuacji, gdy wymaga tego dobro dziecka. Zmiana może polegać zarówno na zaostrzeniu środków, jak i na ich złagodzeniu. Jeżeli sąd stwierdzi, że obecne zasady kontaktów nie wywołują pożądanych skutków z punktu widzenia dobra dziecka, zakaże ich utrzymania lub zmieni ich częstotliwość. Może mieć miejsce również sytuacja odmienna. Sąd może również stwierdzić brak podstaw do dalszego utrzymywania zakazu kontaktów.

Co w sytuacji, gdy rodzic nie stosuje się do orzeczenia o ustaleniu kontaktów z dzieckiem?

Sąd może wtedy zagrozić jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Gdy to nie skutkuje, sąd nakazuje jej zapłatę tej sumy i na podstawie tego orzeczenia można rozpocząć egzekucję.

Bardzo dziękujemy za rozmowę o regulowaniu kontaktów z dzieckiem.

Również dziękuję.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

ebook podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.