fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Jak obliczyć wysokość potrąceń z pensji pracownika?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
jak obliczyć wysokość potrąceń z pensji pracownika

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Państwu ostatni artykuł z serii o zbiegach egzekucji i potrącaniu świadczeń z pensji pracownika. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak obliczyć wysokość potrąceń z pensji pracownika w przypadku skierowania wobec niego egzekucji.

Obowiązki pracodawcy

Jak już wspominaliśmy w poprzednich wpisach, obliczanie kwoty do potrącenia i ustalenie, do którego podmiotu należy je przelewać jest obowiązkiem pracodawcy. Z tego też względu, zapoznanie się z poniższymi zasadami jest dla pracodawcy obowiązkowe – oczywiście, jeżeli nie posiada odpowiedniego działu prawnego. Niniejszy artykuł dotyczy sytuacji dokonania potrąceń z pensji pracownika – czyli osoby zatrudnionej na umowę o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) sytuacja wygląda inaczej – zazwyczaj możliwe jest potrącenie całego wynagrodzenia.

Przeczytaj również:

 

Wyliczanie kwoty podstawy potrąceń

W piśmie otrzymanym np. od Komornika, czy Urzędu Skarbowego wskazana jest zawsze kwota zajęcia. Nie zawsze jednak tę kwotę można z pensji pracownika potrącić. Przepisy nakładają bowiem pewne ograniczenia i wyznaczają granicę, jaką kwotę należy pracownikowi zostawić.

Pracodawca w pierwszej kolejności powinien ustalić podstawę potrąceń, czyli kwotę netto wynagrodzenia (tzw. wynagrodzenie na rękę). Aby ją ustalić należy od kwoty wynagrodzenia brutto odjąć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także zaliczkę na podatek dochodowy.

Wysokość potrąceń z pensji – gdzie leży granica?

Po obliczeniu podstawy potrącenia, należy sprawdzić, czy prowadzona egzekucja dotyczy świadczeń alimentacyjnych, czy niealimentacyjnych. Jest to zazwyczaj wskazane w piśmie od organu egzekucyjnego.

Następnie należy ustalić maksymalną wysokość potrącenia, która jest określona w Kodeksie Pracy.

Zgodnie z art. 87 § 3:

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;

2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

W przepisie mowa o wynagrodzeniu netto – na rękę. W pierwszej kolejności należy zatem obliczyć, ile wynosi 3/5 lub 1/2 wynagrodzenia netto (w zależności od rodzaju świadczeń), a następnie porównać tę kwotę z kwotą zajęcia.

Kwota wolna od potrąceń – minimalne wynagrodzenie

Kolejną czynnością, którą należy wykonać przy obliczaniu możliwej kwoty potrącenia jest ustalenie, ile wynosi obecnie kwota wolna od potrąceń. W przypadku egzekucji świadczeń z pensji pracownika, kwotą wolną od potrąceń jest kwota netto minimalnego wynagrodzenia za dany rok. Przykładowo w 2019 jest to 1634 zł. Minimalne wynagrodzenie jest ustalane przez Radę Ministrów każdego roku, do 15 września.

Uwaga! Jeżeli przedmiotem egzekucji jest świadczenie alimentacyjne, kwota wolna od potrąceń nie ma zastosowania. W takim przypadku jedyną granicą jest 3/5 wynagrodzenia netto.

Podsumowując, potrącając świadczenia z pensji pracownika w 2019 roku należy zostawić dla niego minimum 1634 zł netto. Nadwyżkę od tej kwoty można przesłać do organu egzekucyjnego, ale tylko do wysokości 1/2 lub 3/5 wynagrodzenia netto (zgodnie z tym, co wskazaliśmy powyżej).

Kolejność potrąceń

Jak widać, samo obliczenie tego, jaką kwotę możemy potrącić z pensji pracownika nie jest zbyt problematyczne. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy wobec pracownika skierowanych jest kilka egzekucji. Wtedy potrąceń należy dokonywać w kolejności określonej w art. 87 § 1 Kodeksu Pracy, zgodnie z którym najpierw potrąca się sumy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, a następnie na zaspokojenie innych świadczeń.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.