ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko? wywiad z adw. Michałem Dziedzicem

wysokość alimentów na dziecko

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Rozmowa z adwokatem specjalistą w sprawach o alimenty we Wrocławiu

Dzisiaj przedstawiamy Państwu kolejny wywiad z zakresu prawa rodzinnego z adw. Michałem Dziedzicem. Mecenas Dziedzic od wielu lat reprezentuje klientów w sprawach o alimenty jako adwokat, dlatego zapytaliśmy go jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko i na jakiej podstawie dokonuje się takich obliczeń.

Zaczynajmy!

Czy istnieje jakaś prosta formuła lub wzór na to jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

Wydaję mi się, że na obliczanie jakichkolwiek alimentów nie istnieje żadna formuła lub wzór, a co dopiero prosta formuła. Niestety jest to dosyć skomplikowane i czasochłonne.

Dlaczego tak się dzieje?

Czynników jest dużo. Po pierwsze, nie każde dziecko w tym samym wieku będzie generowało takie same koszty. Zależą one bowiem od konkretnej osoby, jej aktywności, uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach, stanu zdrowia, czy stopy życiowej, do której jest się przyzwyczajonym. Po drugie, metody obliczania wysokości alimentów ujęte w przepisach są nieprecyzyjne, a przez to każdy może je interpretować zupełnie inaczej ? na swoją korzyść. Po trzecie, wyliczenie alimentów to nie wszystko. Ostateczną kwotę, której żądamy przed sądem, trzeba dokładnie udowodnić. Po czwarte, wysokość alimentów zależy nie tylko od sytuacji uprawnionego, ale również zobowiązanego.

Wspomniał Pan Mecenas o przepisach ? gdzie znajdziemy wytyczne do tego jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

O alimentach i sposobie obliczania ich wysokości można przeczytać w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Co na ten temat mówią przepisy tego kodeksu?

Przede wszystkim to, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, a także od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Co to oznacza? Brzmi bardzo prawniczo.

Pierwszy czynnik, czyli usprawiedliwione potrzeby uprawnionego to wszystko to, czego dziecko potrzebuje, aby rozwijać się prawidłowo. Są to koszty jego utrzymania, wychowania i rozwoju. Wszystkie wyliczenia muszą odnosić się do faktycznych potrzeb dziecka. W tym zakresie mieszczą się m.in. koszty związane ze zużyciem mediów, koszty wyżywienia, edukacji, czy opieki medycznej.

A ten drugi czynnik?

Zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego określa się przez ustalenie, jakiej wysokości zarobki może osiągać zobowiązany (najczęściej jest to drugi rodzic ? przyp. autora). Określa się ją na podstawie sytuacji życiowej, wykształcenia, wieku itd.adwokat aliementy

Czyli bierzemy pod uwagę wysokość aktualnych zarobków?

Właśnie nie. I to jest rzecz, która budzi duże zdziwienie wśród osób, które mają obowiązek płacenia alimentów. Sąd bierze pod uwagę zarobki, jakie zobowiązany powinien osiągać ze swoim wykształceniem i zdolnościami. Jeżeli ktoś np. zarabia najniższą krajową, a jest specjalistą w jakiejś branży z 15 letnim doświadczeniem to jego zdolności majątkowe są na pewno kilkukrotnie wyższe, aniżeli najniższa krajowa.

Wracając do potrzeb dziecka. Jak można udowodnić ich wysokość?

W przypadku części opłat, np. za media, czy wyżywienie sąd umie szacunkowo określić ich wysokość sam. Na podstawie innych spraw oraz doświadczenia życiowego umie w przybliżeniu wskazać, ile kosztuje podstawowe utrzymanie dziecka w danym wieku. Jeżeli chodzi o indywidualne okoliczności, takie jak dodatkowe aktywności, zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy, ubrania, rozrywka itp., trzeba je udowadniać poprzez okazanie rachunków i faktur. Należy pamiętać, że paragon ze sklepu nie stanowi dowodu, bowiem nie ma na nim danych kupującego.

Czyli wystarczy obliczyć potrzeby dziecka, porównać je z potencjalnymi zarobkami drugiego rodzica i tyle zażądać przed sądem?

Nie do końca. Trzeba bowiem pamiętać, że rodzice mają obowiązek równomiernego uczestnictwa w utrzymaniu dziecka. Dlatego otrzymaną kwotę alimentów należy podzielić przez dwa. Otrzymana kwota może stanowić kwotę żądania w pozwie.

Czy po zasądzeniu kwoty alimentów przez sąd można wnioskować o jej zmianę?

Tak. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że takie żądanie można złożyć w każdej chwili, jeżeli zmieni się sytuacja osoby płacącej alimenty lub potrzeby dziecka.

A co zrobić, gdy ktoś sztucznie (specjalnie) ukrył swoje dochody i żąda zmniejszania kwoty alimentów?

Z pomocą przychodzi tutaj jeden z artykułów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że jeżeli w ciągu 3 lat od momentu sprawy sądowej o ustalenie wysokości alimentów, osoba która już miała zasądzone alimenty, zrzekła się części swojego majątku bez ważnego powodu lub zmieniła zatrudnienie na mniej zyskowne, sąd nie bierze pod uwagę tych zmian.

Jak podwyższyć alimenty?

Bardzo ciekawe pytanie, ale myślę, że podwyższenie alimentów, to temat na inną rozmowę.

Na koniec ? co Pan Mecenas doradziłby osobom, które niedługo będą musiały przejść przez sprawę o alimenty na dziecko?

Proszę zbierać dowody ? faktury, rachunki, opłaty. Z odpowiednimi dokumentami sprawa o alimenty jest dużo prostsza, a szansa uzyskania satysfakcjonującej kwoty zwiększa się.

Przeczytaj również:

 

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Adwokat Iwo Klisz i prawnicy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
poradnik podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.