fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko? wywiad z adw. Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko

Dzisiaj przedstawiamy Państwu kolejny wywiad z zakresu prawa rodzinnego z adw. Michałem Dziedzicem. Mecenas Dziedzic od wielu lat reprezentuje klientów w sprawach o alimenty, dlatego zapytaliśmy go jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko i na jakiej podstawie dokonuje się takich obliczeń.

Zaczynajmy!

Czy istnieje jakaś prosta formuła lub wzór na to jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

Wydaję mi się, że na obliczanie jakichkolwiek alimentów nie istnieje żadna formuła lub wzór, a co dopiero prosta formuła. Niestety jest to dosyć skomplikowane i czasochłonne.

Dlaczego tak się dzieje?

Czynników jest dużo. Po pierwsze, nie każde dziecko w tym samym wieku będzie generowało takie same koszty. Zależą one bowiem od konkretnej osoby, jej aktywności, uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach, stanu zdrowia, czy stopy życiowej, do której jest się przyzwyczajonym. Po drugie, metody obliczania wysokości alimentów ujęte w przepisach są nieprecyzyjne, a przez to każdy może je interpretować zupełnie inaczej – na swoją korzyść. Po trzecie, wyliczenie alimentów to nie wszystko. Ostateczną kwotę, której żądamy przed sądem, trzeba dokładnie udowodnić. Po czwarte, wysokość alimentów zależy nie tylko od sytuacji uprawnionego, ale również zobowiązanego.

Wspomniał Pan Mecenas o przepisach – gdzie znajdziemy wytyczne do tego jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

O alimentach i sposobie obliczania ich wysokości można przeczytać w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Co na ten temat mówią przepisy tego kodeksu?

Przede wszystkim to, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, a także od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Co to oznacza? Brzmi bardzo prawniczo.

Pierwszy czynnik, czyli usprawiedliwione potrzeby uprawnionego to wszystko to, czego dziecko potrzebuje, aby rozwijać się prawidłowo. Są to koszty jego utrzymania, wychowania i rozwoju. Wszystkie wyliczenia muszą odnosić się do faktycznych potrzeb dziecka. W tym zakresie mieszczą się m.in. koszty związane ze zużyciem mediów, koszty wyżywienia, edukacji, czy opieki medycznej.

A ten drugi czynnik?

Zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego określa się przez ustalenie, jakiej wysokości zarobki może osiągać zobowiązany (najczęściej jest to drugi rodzic – przyp. autora). Określa się ją na podstawie sytuacji życiowej, wykształcenia, wieku itd.

Czyli bierzemy pod uwagę wysokość aktualnych zarobków?

Właśnie nie. I to jest rzecz, która budzi duże zdziwienie wśród osób, które mają obowiązek płacenia alimentów. Sąd bierze pod uwagę zarobki, jakie zobowiązany powinien osiągać ze swoim wykształceniem i zdolnościami. Jeżeli ktoś np. zarabia najniższą krajową, a jest specjalistą w jakiejś branży z 15 letnim doświadczeniem to jego zdolności majątkowe są na pewno kilkukrotnie wyższe, aniżeli najniższa krajowa.

Wracając do potrzeb dziecka. Jak można udowodnić ich wysokość?

W przypadku części opłat, np. za media, czy wyżywienie sąd umie szacunkowo określić ich wysokość sam. Na podstawie innych spraw oraz doświadczenia życiowego umie w przybliżeniu wskazać, ile kosztuje podstawowe utrzymanie dziecka w danym wieku. Jeżeli chodzi o indywidualne okoliczności, takie jak dodatkowe aktywności, zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy, ubrania, rozrywka itp., trzeba je udowadniać poprzez okazanie rachunków i faktur. Należy pamiętać, że paragon ze sklepu nie stanowi dowodu, bowiem nie ma na nim danych kupującego.

Czyli wystarczy obliczyć potrzeby dziecka, porównać je z potencjalnymi zarobkami drugiego rodzica i tyle zażądać przed sądem?

Nie do końca. Trzeba bowiem pamiętać, że rodzice mają obowiązek równomiernego uczestnictwa w utrzymaniu dziecka. Dlatego otrzymaną kwotę alimentów należy podzielić przez dwa. Otrzymana kwota może stanowić kwotę żądania w pozwie.

Czy po zasądzeniu kwoty alimentów przez sąd można wnioskować o jej zmianę?

Tak. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że takie żądanie można złożyć w każdej chwili, jeżeli zmieni się sytuacja osoby płacącej alimenty lub potrzeby dziecka.

A co zrobić, gdy ktoś sztucznie (specjalnie) ukrył swoje dochody i żąda zmniejszania kwoty alimentów?

Z pomocą przychodzi tutaj jeden z artykułów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że jeżeli w ciągu 3 lat od momentu sprawy sądowej o ustalenie wysokości alimentów, osoba która już miała zasądzone alimenty, zrzekła się części swojego majątku bez ważnego powodu lub zmieniła zatrudnienie na mniej zyskowne, sąd nie bierze pod uwagę tych zmian.

Na koniec – co Pan Mecenas doradziłby osobom, które niedługo będą musiały przejść przez sprawę o alimenty na dziecko?

Proszę zbierać dowody – faktury, rachunki, opłaty. Z odpowiednimi dokumentami sprawa o alimenty jest dużo prostsza, a szansa uzyskania satysfakcjonującej kwoty zwiększa się.

Przeczytaj również:

 

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: