fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Jak napisać wniosek do komornika o ściągnięcie alimentów? Wywiad z adw. Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
ściągnięcie alimentów wniosek do komornika

Zapraszamy do lektury wywiadu z adw. Michałem Dziedzicem, który w naszej kancelarii jest specjalistą od prawa rodzinnego. Pan Mecenas głównie prowadzi sprawy rozwodowe oraz o podział majątku małżonków. Często zdarza się jednak, że po zasądzeniu rozwodu pojawia się konieczność ustalenia alimentów, np. na małoletnie dzieci. Adwokat Michał Dziedzic w poniższym wywiadzie tłumaczy, jak napisać wniosek do komornika o ściągnięcie alimentów.

Czy niepłacenie alimentów zdarza się często?

Niejednokrotnie zdarza się, że po trudnej walce w sądzie o rozwód, podział majątku i opiekę nad dziećmi przychodzi czas na sprawę o alimenty. Po kilku lub kilkunastu miesiącach spraw sądowych w końcu udaje nam się zakończyć pewien etap w życiu. Wyrok rozwodowy staje się prawomocny, a alimenty zostają zasądzone. Na początku faktycznie co miesiąc wpływa na konto odpowiednia kwota, ale po jakimś czasie zaczynają się problemy. Najpierw przelew raz na miesiąc, potem raz na dwa miesiące, a potem tłumaczenie dłużnika alimentacyjnego, że niestety więcej nie ma.

Czasami zaległości lub w ogóle brak alimentacji nie wynikają jednak z braku środków zobowiązanego. Panuje niestety mylny pogląd, że skoro zobowiązany rodzic nie ma kontaktu z dzieckiem to nie musi na nie łożyć. Kwestia kontaktu rodzica z dzieckiem i obowiązek alimentacyjny nie mają jednak ze sobą nic wspólnego. Nie można łączyć tych dwóch spraw. Problem dot. kontaktów z dzieckiem rozwiązuje się w innym postępowaniu – o ustalenie sposobu kontaktów z małoletnim dzieckiem.

Drugim częstym błędem jaki popełnia zobowiązany rodzic to alimentacja rzeczowa. Rodzic jest przeświadczony, że kupując dziecku np. ubrania, zabawki lub przygotowując posiłki jest zwolniony od płacenia zasądzonej kwoty alimentów. Alimenty to obowiązek egzekwowany przymusowo. Wszystko inne rodzic może zapewniać swojemu dziecku dobrowolnie. Może, ale też nie musi.

Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Pierwszym krokiem, który należy poczynić, aby „zmusić” byłego małżonka do płacenia alimentów jest uzyskanie tzw. tytułu wykonawczego. Brzmi to dosyć skomplikowanie i prawniczo – w rzeczywistości jest to wyrok, w którym zostały zasądzone alimenty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Klauzula wykonalności z kolei to „sądowe potwierdzenie”, że dany wyrok jest prawomocny i może być podstawą egzekucji komorniczej. W praktyce klauzula to najczęściej pieczątka z Sądu, potwierdzająca, że z danym dniem wyrok stał się prawomocny.

Jak wygląda procedura uzyskania tytułu wykonawczego?

Jeżeli mamy wyrok alimentacyjny w domu, należy go wysłać do sądu, który go wydał wraz z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Jest to bardzo prosty wniosek. Po kilku tygodniach otrzymamy z sądu ten sam wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Wyjątkiem jest postanowienie zabezpieczające alimenty. Tutaj nie musimy nic robić, sąd po wydaniu postanowienia sam wysyła do nas „gotowy” tytuł wykonawczy, z którym można iść od razu do komornika.

A jeżeli nie mamy wyroku na papierze?

Jeżeli nie mamy wyroku w wersji papierowej, wraz z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności należy uiścić opłatę i załączyć potwierdzenie jej uiszczenia. Sąd w takiej sytuacji sam wydrukuje wyrok i zaopatrzy go w klauzulę wykonalności. We wniosku należy podać sygnaturę sprawy i datę wyroku. Opłata to 6 zł za każdą kartkę A4. Najlepiej przed sporządzeniem takiego wniosku zadzwonić na Biuro Obsługi Interesantów danego sądu i tam uzyskać informacje o sprawie i o tym, ilu stronnicowy jest wyrok, czyli jaką kwotę należy przelać na rachunek budżetowy sądu.

Co daje nam wyrok, można już pisać wniosek do komornika o ściągnięcie alimentów?

Mając w ręku tytuł wykonawczy możemy zacząć poszukiwania odpowiedniego komornika. Najlepiej sprawę skierować do komornika, którego siedziba znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania dłużnika. Po pierwsze, może zdarzyć się sytuacja, że dłużnik „jest już znany” temu komornikowi, a po drugie komornik może złożyć dłużnikowi osobistą wizytę.

adwokat aliementy

W jaki sposób komornik poszukuje majątku dłużnika?

W pierwszej kolejności komornicy starają się znaleźć majątek dłużnika w oficjalny sposób. Kierują pisma do Urzędu Skarbowego, ZUSU, CEPiK’u, czy do pracodawcy. W taki sposób mogą ustalić źródła dochodu dłużnika i je zająć.

Czy możemy komornikowi jakoś pomóc, aby ściągnięcie alimentów było bardziej skuteczne?

Oczywiście. Ważne, aby we wniosku egzekucyjnym przedstawić jak najwięcej wiadomości o dłużniku alimentacyjnym. Jeżeli znamy jakieś fakty o dłużniku należy je podać we wniosku, chodzi tu przede wszystkim o:

  • miejsce zamieszkania dłużnika (jeżeli nie masz adresu, musisz złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla dłużnika – przyp. autora),
  • nr PESEL / NIP,
  • miejsce pracy,
  • posiadane nieruchomości, czy konta bankowe.

Coś jeszcze należy dodać we wniosku egzekucyjnym do komornika?

Jeżeli chodzi o pozostałe elementy wniosku egzekucyjnego, to warto w pierwszej kolejności sprawdzić na stronie internetowej danego komornika, czy nie udostępnia on wzoru wniosku egzekucyjnego. Wtedy bez problemu możemy sporządzić wniosek o ściąganie alimentów.

Pamiętaj o podaniu numeru rachunku bankowego, na który komornik ma przelewać wyegzekwowane pieniądze.

Co ważne, we wniosku musisz podać również wartość egzekucji. W przypadku świadczeń alimentacyjnych jest to suma alimentów za cały rok. Zatem miesięczną kwotę alimentów mnożymy przez 12 i otrzymujemy wartość egzekucji,

np. 600 zł miesięcznie x 12 miesięcy = 7200 zł (ta kwota potrzebna jest komornikowi do obliczenia opłaty za egzekucję, którą obciąży dłużnika – nie Ciebie).

Dodatkowo, jeżeli dłużnik dokonał już jakichś płatności tytułem alimentów we wniosku musisz napisać kwoty tych wpłat, a także ich daty. To bardzo ważne, aby komornik nie ściągnął z dłużnika alimentacyjnego więcej, niż jest on dłużny. W takiej sytuacji wierzyciel, czyli Ty, musi zwrócić wyegzekwowane pieniądze.

A co, jeżeli alimenty są na dziecko?

Jeżeli alimenty są zasądzone na nieletnie dziecko, można złożyć wniosek za niego – jeżeli jest się rodzicem lub prawnym opiekunem.

Czy płacimy za wniosek do komornika o ściągnięcie alimentów?

Wniosek o ściganie dłużnika alimentacyjnego jest, co do zasady, nieodpłatny. Jedynie w sytuacji, gdy komornik będzie musiał poszukiwać majątku dłużnika, może on się zwrócić o uiszczenie opłat za dokonanie tych czynności. Jeżeli jednak egzekucja okaże się skuteczna, komornik zwróci nam poniesione koszty odbierając je od dłużnika.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

ebook podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.