ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Jak dobrze wypaść w Sądzie w sprawie cywilnej

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Czy w sądzie można się poczuć komfortowo?

Zostałeś/aś zaproszony/a do Sądu na rozprawę? Pewnie jak większość osób zadajesz sobie pytanie jak mam się zachować?  Wiele osób na dzień przed rozprawą bardzo się stresuje, bo nie wie co tak naprawdę będzie się na rozprawie działo. Zacznijmy jednak od początku.

Możemy dostać następujące listy z Sądu:

Zawiadomienie: to pismo oznacza, że Sąd tylko informuje o rozprawie. Możesz, ale nie musisz przychodzić. Zazwyczaj zawiadomienie otrzymują strony postępowania tj. powód, pozwany, wnioskodawca lub uczestnik. Udział w rozprawie strony jest zawsze przywilejem, nigdy obowiązkiem. Za niestawiennictwo Sąd nie nakłada grzywny, nie nakazuje też doprowadzenia na termin. Ale trzeba uważać, bo w przypadku braku reakcji np. na pozew, może pod nieusprawiedliwioną nieobecność strony wydać wyrok zaoczny. Wezwanie: to pismo dotyczy przede wszystkim świadków, biegłych i tłumaczy. Oznacza, że wezwana osoba musi się stawić na wyznaczony w wezwaniu termin. Jeżeli tego nie zrobi dostanie grzywnę lub nawet doprowadzona przez policje, jeżeli grzywna nie podziała.

Usprawiedliwienie nieobecności:

Jeżeli nie możesz pojawić się na rozprawie, pamiętaj że nieobecność trzeba usprawiedliwić. Choroba: jeżeli przyczyną nieobecności jest choroba, należy przesłać do Sądu zaświadczenie od specjalnego lekarza sądowego. Inne przyczyny: tutaj katalog jest bardzo obszerny, ważne żeby powód był istotny. Poniżej przykłady uzasadnionych nieobecności: – choroba dziecka, problem na drodze, wcześniej zaplanowany wyjazd itp. Dobrze jest usprawiedliwić nieobecność pisemnie – listem poleconym. W przypadkach niecierpiących zwłoki wystarczy tel. do Sądu lub mail.

Strój w sądzie:

Zdarzyło mi się kilkakrotnie, że Sąd zwrócił świadkowi uwagę na nieodpowiedni strój. Nie ma zasad dotyczących sądowego dress codu. Ważne, aby wyglądać schludnie, zdjąć czapkę, szalik, kurtkę. W lecie unikać krótkich spodenek lub zbyt krótkich sukienek.

Wejście do Sądu:

Bramka: W większość Sądów przy wejściu czeka nas kontrola (trochę jak ta na lotnisku), dlatego przygotuj dowód osobisty lub paszport który sprawdzi policjant. Do Sądu nie wolno wnosić broni i przedmiotów niebezpiecznych np. nóż. Policja może też zawrócić kogoś do domu, jeżeli będzie znajdował się w stanie nietrzeźwości. Szatnia: Jeżeli w Sądzie jest szatnie, dobrze jest z niej skorzystać. Nie trzeba potem pilnować zdjętego płaszcza lub kurtki.

Przed salą: Kiedy już znajdziemy naszą salę dostrzeżemy przed nią tzw. wokandę. Jest to nic innego jak spis spraw, które odbędą się tego dnia w tej konkretnej sali. Dobrze jest sprawdzić, czy nasza rozprawa nie została przypadkiem odwołana lub przeniesiona na inną sale. Na wokandzie znajdziemy także przybliżony czas trwania posiedzenia.

Sala rozpraw:

  1. Nasz udział w każdej sprawie rozpoczyna wywołanie jej przez protokolanta/tkę.
  2. Na sale wchodzą wszystkie wezwane/zainteresowane osoby. Sąd sprawdza obecność i poprawność wezwań/zawiadomień. Po tym prosi świadków o poczekanie na korytarzu na wezwanie.
  3. Sąd rozpoczynając rozprawę pyta o stanowiska stron. Często na początku sprawy nakłania do ugody lub mediacji.
  4. Kiedy Sąd zwraca się do kogoś – należy wstać.
  5. Podczas przesłuchania odpowiadamy na pytania Sądu i stron (lub ich pełnomocników).
  6. Pomimo tego, że pytania zadaje strona (lub pełnomocnik) odpowiadamy w stronę Sądu.
  7. Do Sądu nie zwracamy się proszę Pana/Pani, tylko Wysoki Sądzie (ważne).
  8. W sprawach cywilnych rozprawy często są nagrywane, dlatego na początku trzeba ustawić sobie mikrofon.
  9. Będąc świadkiem po złożeniu zeznań możemy opuścić sąd, chyba, że sędzia przewodniczący uzna inaczej.
  10. Jeżeli poniosłeś koszty stawiennictwa (dojazdu i utraconego zarobku) zgłoś to w sekretariacie sądu. Pamiętaj, masz na to tylko 3 dni.

Sąd nie jest miejscem, do którego chodzi się z przyjemnością. Mam nadzieje, że powyższe uwagi pozwolą chociaż nieco bardziej poczuć się komfortowo w tym ciągle egzotycznym miejscu.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Adwokat Iwo Klisz i prawnicy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura