fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Ile dni urlopu na żądanie

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

ile dni urlopu na żądanie

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego 4 dni urlopu na żądanie. Co istotne, wymiar tych 4 dni urlopu nie jest uzależniony w żaden sposób od stażu pracy. Tyle samo dni urlopu na żądanie będzie miała osoba uprawniona do 20 i do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Po drugie urlop na żądanie to jedynie specjalny tryb udzielania zwykłego urlopu wypoczynkowego. Cztery dni urlopu na żądnie nie powiększają “normalnie” przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Zatem jeśli pracownik wykorzysta cały urlop wypoczynkowy w danym roku kalendarzowym, to nie może domagać się udzielenia urlopu na żądanie, mimo że w tym roku kalendarzowym jeszcze z takiego urlopu nie korzystał, ponieważ wykorzystał całą przysługującą mu “pulę” dni urlopu wypoczynkowego.

Warto natomiast wskazać, że pracownikowi przysługuje tylko 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku, niezależnie od tego, u ilu pracodawców wykonywał pracę. Tzn. jeśli pracownik przez pierwsze trzy miesiące roku kalendarzowego wykonywał pracę u jednego pracodawcy i w ramach tego zatrudnienia wykorzystał (zużył) już wszystkie 4 dni przysługującego mu urlopu na żądnie, to kolejnych pracodawców w tym samym roku kalendarzowym nie będzie mógł skorzystać z żadnego dnia wolnego udzielonego w trybie urlopu na żądanie. Liczba dni wykorzystanego urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym jest wskazywana w świadectwie pracy, zatem kolejni pracodawcy będą mieli wiedzę odnośnie tego, ile takich dni pracownik już w danym roku wykorzystał.

Czy niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejne lata?

Jeśli pracownik nie wykorzysta wszystkich przysługujących mu dni urlopu na żądanie nie wykorzystując jednocześnie wszystkich dni zwyczajnego urlopu wypoczynkowego, to dni te przechodzą na przyszły rok, ale już jako “zwyczajny” niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że jeśli w danym roku pracownik wykorzystał tylko jeden dzień urlopu na żądanie, a jednocześnie zostało mu trzy dni urlopu wypoczynkowego, to w następnym roku będzie dysponował tylko czterema dniami urlopu na żądanie. Te trzy dni tego rodzaju urlopu, które zostały mu z zeszłego roku, mogą mu zostać udzielone w normalnym trybie, a nie w trybie „na żądanie”.

Urlop na żądanie w równoważnym systemie czasu pracy.

Nieco problematyczna jest sytuacja, kiedy urlopu na żądanie domaga się pracownik zatrudniony w oparciu o równoważny system czas pracy. Kiedy żądanie dotyczy dnia, w którym pracownik wg harmonogramu pracuje nie więcej niż 8 godzin, zagadnienie nie jest skomplikowane. Problem pojawia się, kiedy w danym dniu pracownik miał pracować dłużej niż 8 godzin. Należy bowiem zwrócić uwagę, że zgodnie z kodeksem pracy urlopu wypoczynkowego udziela się na godziny, a urlopu na żądanie na dniówki. Wobec tego, w wypadku, gdy pracownik otrzymuje urlop na żądanie w dniu, w którym dana dniówka jest dłuższa niż standardowy 8 godzinny dzień pracy, należy od „puli” urlopu wypoczynkowego odliczyć mu tyle godzin ile miała trwać praca w tym dniu, a od „puli” urlopu na żądanie odliczyć tylko 1 dzień.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: