fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Ile czasu trwa postępowanie restrukturyzacyjne?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Ile czasu trwa postępowanie restrukturyzacyjne

Szukasz informacji na temat przebiegu postępowania restrukturyzacyjnego? Zastanawiasz się, jak długo może trwać wykonywanie planu restrukturyzacyjnego? Nie wiesz, czy postępowanie restrukturyzacyjne i wykonanie układu jest tym samym? W artykule znajdziesz informacje na temat:

  • podstawowych ram czasowych postępowania restrukturyzacyjnego,
  • okresu wykonywania środków restrukturyzacyjnych,
  • momentu wszczęcia i zakończenia restrukturyzacji.

Czynności wstępne

 W pierwszej kolejności powinieneś przygotować wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wraz z wymaganymi dokumentami. Jeżeli podstawą do złożenia wniosku jest stan twojej niewypłacalności, masz tylko 30 dni na jego złożenie – licząc od dnia stwierdzenia tego stanu. Dla wniosków składanych w stanie zagrożenia niewypłacalnością nie przewidziano natomiast terminu. Po skompletowaniu wniosku i załączników musisz złożyć go w sądzie i opłacić – opłata sądowa wynosi 1.000 zł.

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

Po wpłynięciu twojego wniosku do sądu, ten ma dwa tygodnie na wydanie postanowienia. W przypadku przyspieszonego postępowania układowego termin ten wynosi tydzień. Jeśli jednak istnieje konieczność wyznaczenia przez sąd rozprawy, to wniosek rozpoznaje się w terminie sześciu tygodni od wniesienia.

            Chwila wydania postanowienia zatwierdzającego twój wniosek jest dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.

Spis wierzytelności i plan restrukturyzacyjny

Po otwarciu postępowania nadzorca sądowy, bądź zarządca sporządzają spis wierzytelności oraz skład masy układowej (mienia, którym dysponuje twoja firma). W zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego, sporządzają oni także plan restrukturyzacyjny.  Na wykonanie tych czynności ustawa przewiduje 30 dni.

Przyjęcie układu

Istotą restrukturyzacji jest wypracowanie porozumienia z wierzycielami. Służą temu sporządzany przez dłużnika i nadzorcę plan restrukturyzacyjny oraz układ. W planie przedstawiane są propozycje dłużnika w spłacie zobowiązań. Układ stanowi zaś formalne przyjęcie planu wraz z ewentualnymi modyfikacjami zgłoszonymi przez wierzycieli i zaakceptowanymi przez dłużnika.

            Dyskusja nad planem i propozycjami układowymi odbywa się na zgromadzeniach wierzycieli. Zgromadzenie zwołuje nadzorca, bądź zarządca. W tym celu zawiadamia on wszystkich uprawnionych na co najmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem zgromadzenia. Niekiedy układ zostaje przyjęty już na pierwszym zgromadzeniu, innym razem zgromadzeń odbywa się kilka.

Zatwierdzenie układu

Przyjęty przez wierzycieli układ trafia do sądu wraz z wnioskiem o jego zatwierdzenie. W zależności od rodzaju postępowania, sąd bądź w terminie tygodnia wyznacza rozprawę w celu rozpoznania układu, bądź też zatwierdza go na posiedzeniu niejawnym w terminie dwóch tygodni. Na postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu przysługuje jednak zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie dwóch tygodni.

Postępowanie restrukturyzacyjne zostaje zakończone z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu albo o odmowie zatwierdzenia układu. Z tą chwilą odzyskujesz pełen zarząd nad swoim przedsiębiorstwem.

Plan restrukturyzacyjny

W drodze układu wierzyciele przyjmują twoje propozycje restrukturyzacyjne. Po ich zatwierdzeniu przez sąd, będziesz zobligowany do wykonywania układu. W zależności od przyjętych w nim środków restrukturyzacyjnych, może to trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Przypomnijmy, że środkami restrukturyzacyjnymi są np. redukcja zatrudnienia, wypowiedzenie części umów z kontrahentami, rozłożenie zadłużenia na raty, itp.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Prócz ww. terminów, w toku postępowania mogą zaistnieć jeszcze inne zdarzenia wpływające na jego długość. Przykładowo:

  • konieczność przeprowadzenia dowodu,
  • konieczność powzięcia uchwały przez radę wierzycieli – ta ma dwa tygodnie na jej podjęcie od dnia zwrócenia się do niej,
  • złożenie zażalenia na decyzję na postanowienie sądu bądź sędziego-komisarza – zażalenie wnosi się w terminie 7 dni, zaś sąd II instancji ma, co do zasady, 30 dni na jego rozpoznanie,
  • wniesienie sprzeciwu przez wierzyciela co do umieszczenia wierzytelności w spisie – jest na to dwa tygodnie od obwieszczenia spisu wierzytelności.

Przeczytaj także:

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.