Szukasz informacji na temat przebiegu postępowania restrukturyzacyjnego? Zastanawiasz się, jak długo może trwać wykonywanie planu restrukturyzacyjnego? Nie wiesz, czy postępowanie restrukturyzacyjne i wykonanie układu jest tym samym? W artykule znajdziesz informacje na temat:
- podstawowych ram czasowych postępowania restrukturyzacyjnego,
- okresu wykonywania środków restrukturyzacyjnych,
- momentu wszczęcia i zakończenia restrukturyzacji.
Czynności wstępne
W pierwszej kolejności powinieneś przygotować wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wraz z wymaganymi dokumentami. Jeżeli podstawą do złożenia wniosku jest stan twojej niewypłacalności, masz tylko 30 dni na jego złożenie ? licząc od dnia stwierdzenia tego stanu. Dla wniosków składanych w stanie zagrożenia niewypłacalnością nie przewidziano natomiast terminu. Po skompletowaniu wniosku i załączników musisz złożyć go w sądzie i opłacić ? opłata sądowa wynosi 1.000 zł.
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego
Po wpłynięciu twojego wniosku do sądu, ten ma dwa tygodnie na wydanie postanowienia. W przypadku przyspieszonego postępowania układowego termin ten wynosi tydzień. Jeśli jednak istnieje konieczność wyznaczenia przez sąd rozprawy, to wniosek rozpoznaje się w terminie sześciu tygodni od wniesienia.
Chwila wydania postanowienia zatwierdzającego twój wniosek jest dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.
Spis wierzytelności i plan restrukturyzacyjny
Po otwarciu postępowania nadzorca sądowy, bądź zarządca sporządzają spis wierzytelności oraz skład masy układowej (mienia, którym dysponuje twoja firma). W zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego, sporządzają oni także plan restrukturyzacyjny. Na wykonanie tych czynności ustawa przewiduje 30 dni.
Przyjęcie układu
Istotą restrukturyzacji jest wypracowanie porozumienia z wierzycielami. Służą temu sporządzany przez dłużnika i nadzorcę plan restrukturyzacyjny oraz układ. W planie przedstawiane są propozycje dłużnika w spłacie zobowiązań. Układ stanowi zaś formalne przyjęcie planu wraz z ewentualnymi modyfikacjami zgłoszonymi przez wierzycieli i zaakceptowanymi przez dłużnika.
Dyskusja nad planem i propozycjami układowymi odbywa się na zgromadzeniach wierzycieli. Zgromadzenie zwołuje nadzorca, bądź zarządca. W tym celu zawiadamia on wszystkich uprawnionych na co najmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem zgromadzenia. Niekiedy układ zostaje przyjęty już na pierwszym zgromadzeniu, innym razem zgromadzeń odbywa się kilka.
Zatwierdzenie układu
Przyjęty przez wierzycieli układ trafia do sądu wraz z wnioskiem o jego zatwierdzenie. W zależności od rodzaju postępowania, sąd bądź w terminie tygodnia wyznacza rozprawę w celu rozpoznania układu, bądź też zatwierdza go na posiedzeniu niejawnym w terminie dwóch tygodni. Na postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu przysługuje jednak zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie dwóch tygodni.
Postępowanie restrukturyzacyjne zostaje zakończone z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu albo o odmowie zatwierdzenia układu. Z tą chwilą odzyskujesz pełen zarząd nad swoim przedsiębiorstwem.
Plan restrukturyzacyjny
W drodze układu wierzyciele przyjmują twoje propozycje restrukturyzacyjne. Po ich zatwierdzeniu przez sąd, będziesz zobligowany do wykonywania układu. W zależności od przyjętych w nim środków restrukturyzacyjnych, może to trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Przypomnijmy, że środkami restrukturyzacyjnymi są np. redukcja zatrudnienia, wypowiedzenie części umów z kontrahentami, rozłożenie zadłużenia na raty, itp.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Prócz ww. terminów, w toku postępowania mogą zaistnieć jeszcze inne zdarzenia wpływające na jego długość. Przykładowo:
- konieczność przeprowadzenia dowodu,
- konieczność powzięcia uchwały przez radę wierzycieli ? ta ma dwa tygodnie na jej podjęcie od dnia zwrócenia się do niej,
- złożenie zażalenia na decyzję na postanowienie sądu bądź sędziego-komisarza ? zażalenie wnosi się w terminie 7 dni, zaś sąd II instancji ma, co do zasady, 30 dni na jego rozpoznanie,
- wniesienie sprzeciwu przez wierzyciela co do umieszczenia wierzytelności w spisie ? jest na to dwa tygodnie od obwieszczenia spisu wierzytelności.
Przeczytaj także: