ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Gdzie we Wrocławiu możesz złożyć pozew o rozwód? 

Gdzie we Wrocławiu możesz złożyć pozew o rozwód? 

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

We Wrocławiu pozew rozwodowy składa się w Biurze Podawczym Sądu Okręgowego przy ul. Sądowej 1. Godziny urzędowania biura: poniedziałek 7:30 – 18:00, wtorek-piątek 7:30 – 15:30. Sąd Okręgowy, XIII Wydział Cywilny Rodzinny, jest właściwy dla obszaru Wrocławia i okolic. Można również przesłać pozew pocztą na ten sam adres. 

 

Sąd właściwy w sprawie rozwodu – czyli gdzie rozpocząć postępowanie sądowe

Pamiętaj, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu obejmuje obszar właściwości sądów rejonowych: w Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy, Wołowie, dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu i dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Jeżeli mieszkasz w obrębie właściwości tych sądów, to możesz złożyć pozew o rozwód we Wrocławiu.

 

Rozwód Wrocław – poradnik procesowy w sprawie o rozwód we Wrocławiu

Rozwód we Wrocławiu to procedura, która składa się z co najmniej kilku kroków. Przed Tobą złożenie pozwu, pierwsza rozprawa, przesłuchanie przez Sąd, być może przesłuchania świadków, wywiady kuratora, badania przez biegłych psychologów z OZSS i jeszcze kilka innych rzeczy. Jeżeli to wszystko bardzo Cię interesują zapraszam Cię na mojego bloga o rozwodach. Jeżeli chcesz tylko krótki brefing – czytaj dalej.

Co należy dołączyć do pozwu o rozwód we Wrocławiu?

Pamiętaj, że przed złożeniem pozwu musisz dokonać opłaty sądowej w kwocie 600 PLN na konto dochodów budżetowych. Najszybciej wpłacić na numer rachunku bankowego, który znajdziesz na stronie Sądu Okręgowego w zakładce Informacje/Konta Bankowe. Przed wpłatą upewnij się, że na pewno jesteś na właściwej stronie tj. https://www.wroclaw.so.gov.pl .

W tytule przelewu podaj – “Wpis sądowy od pozwu o rozwód, Wydział XIII Cywilny Rodzinny, [Twoje imię i nazwisko] oraz nazwę Sądu”

Na stronie internetowej Sądu jest wskazane, że powinieneś także podać sygnaturę sprawy o rozwód, ale na tym etapie jest to niemożliwe, bo sygnaturę akt nadaje sąd dopiero po wniesieniu pozwu. Dlatego możesz pomiąć podawanie sygnatury akt. Ta informacja, to zwykła i drobna skazy na obliczu wymiaru sprawiedliwości. Myślę, że szybko do nich przywykniesz 🙂 Wniesienie opłaty za pozew jest bardzo ważne, bo bez tego sąd będzie Cie specjalnie wzywał pisemnie do jej uiszczenia, a przez to przedłużysz całą procedurę o kilka do kilkunastu tygodni.

Pamiętaj, żeby dowód uiszczenia opłaty dołączyć dołączyć do pozwu o rozwód we Wrocławiu.

Jak zdobyć dokumenty przed wniesieniem pozwu o rozwód we Wrocławiu?

Oprócz tego należy dołączyć jeszcze skrócony odpis aktu małżeństwa oraz akty urodzenia waszych wspólnych małoletnich dzieci (o ile je macie).

Zarówno aktualny odpis aktu małżeństwa jak i dokumenty dotyczące Waszych dzieci możesz szybko zdobyć w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrocławiu przy ul. Pawła Włodkowica 20. Możesz je też uzyskać przez internet tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu

 

Jak napisać pozew o rozwód – czyli opis rozkładu pożycia małżeńskiego, alimenty, uzasadnienie

Żeby się rozwieść, musisz przygotować pozew o rozwód, następnie wydrukować go w trzech egzemplarzach, zgromadzić i załączyć dokumenty, o których wspominałem powyżej. Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie Okręgowym we Wrocławiu – o ile to jest sąd właściwy dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. bądź wysłać pocztą na adres:

Sąd Okręgowy we Wrocławiu
XIII Wydział Cywilny Rodzinny
ul. Sądowa 1,
50-046 Wrocław

 

Wysyłasz lub składasz na biurze podawczym dwa egzemplarze pozwu o rozwód wraz załącznikami, a na trzecim egzemplarzu bierzesz tzw. prezentatę (czyli pieczęć z biura podawczego potwierdzającą fakt i datę złożenia pozwu o rozwód). Alternatywnie, jeżeli pozew został wysłany pocztą, trzeci egzemplarz pozwu wraz z załącznikami spinasz razem, żeby nic się nie zgubiło oraz dopinasz dowód nadania pozwu rozwodowego do sądu przesyłką poleconą.

W treści pozwu musisz podać czy żądasz rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem winy drugiego małżonka, przedstawiasz dowody w sprawie, piszesz uzasadnienie itd. Jeżeli interesuje Cię ten temat, możesz przeczytać mój artykuł na temat: Pozew o rozwód

Rozwód Wrocław – pomoc profesjonalnego adwokata rodzinnego z Kancelarii Adwokackiej w sprawach rozwodowych

Wiesz już gdzie we Wrocławiu możesz złożyć pozew o rozwód, to teraz powiem Ci gdzie możesz poszukać pomocy w sprawie rozwodu we Wrocławiu.

Nasza Kancelaria od lat prowadzi sprawy rozwodowego oraz inne sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego we Wrocławiu. Jeżeli chciałbyś spotkać się z adwokatem rozwodowym, który wyjaśni Ci jak przeprowadzić rozwód we Wrocławiu, przygotuje dla Ciebie pozew o rozwód lub nawet pomoże przejść przez tą procedurę, napisz do nas na i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl lub zadzwoń na 71 740 50 00 (w godzinach od 8.30 do 16.30 od poniedziałku do piątku).

Niektórzy twierdzą, że adwokat w sprawie o rozwód to niepotrzebny luksus. Jednak my praktycznie każdego dnia przyjmujemy nowych Klientów, którzy zwyczajnie nie chcą być sami w tym trudnym dla siebie momencie.

 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Nasze eksperckie wypowiedzi w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Założyciel Kancelarii jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Nasi prawnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura