Wyczyszczenie BIK po upadłości konsumenckiej to proces, który wymaga konsekwencji i znajomości procedur. Warto wiedzieć, jak długo przechowywane są dane dotyczące upadłości będą widoczne w rejestrach, aby skutecznie odbudować historię kredytową. BIK a upadłość konsumencka to temat na dzisiaj.
Jak długo informacja o upadłości widnieje w BIK?
Ogłaszając upadłość konsumencką warto mieć świadomość jak długo BIK przechowuje informacje o upadłości. Informacja o upadłości konsumenckiej w BIK będzie widoczna przez 10 lat od dnia ogłoszenia upadłości. Niestety nie ma możliwości jej wcześniejszego usunięcia. Po wpływie 10 lat wpis w BIK powinien zostać automatycznie wykreślony. Czyszczenie BIK po upadłości nie jest zatem możliwe całkowicie, informacje te nie znikną od razu. Nie oznacza to jednak, że upadłość konsumencka oznacza, że przez kolejne 10 lat nie mamy szans na kredyt.
Czy można przyspieszyć usunięcie upadłości z rejestru BIK?
Usunięcie informacji o upadłości z rejestru BIK przed upływem tego okresu jest trudne i zazwyczaj niemożliwe. Dlatego też po ogłoszeniu upadłości warto skoncentrować się na tym, aby „podbudować” swoją zdolność kredytową. Przy odpowiedzialnym zarządzaniu finansami zaciągnięcie zobowiązań, w tym kredyt po upadłości, są jak najbardziej możliwe.
Przeczytaj także: Ile trwa upadłość konsumencka z majątkiem i bez majątku?
Jak poprawić zdolność kredytową po upadłości?
Przede wszystkim na początku warto sprawdzić nasze dane i ich poprawność w BIK. Dostęp do pełnego raportu BIK można uzyskać bezpośrednio poprzez stronę internetową BIK, co wiąże się z opłatą, ale umożliwia kompleksowy przegląd swojej sytuacji finansowej. Warto regularnie sprawdzać rejestr dłużników, aby upewnić się, że nie znajdują się tam nieaktualne lub błędne wpisy. Jeżeli raport będzie zawierał nieprawdziwe informacje można wystąpić o ich sprostowanie.
Po ogłoszeniu upadłości warto popracować nad swoją zdolnością kredytową. Jest to zadanie z pewnością wymagające cierpliwości i systematyczności. Jak odbudować zdolność kredytową? Poniżej zamieszczam sposoby na poprawę historii kredytowej i praktyczne wskazówki.
- Regularna spłata wszelkich zaległości, które mogły pozostać po upadłości.
- Wzięcie małego kredytu gotówkowego, karty kredytowej z niskim limitem czy też sprzętu gospodarstwa domowego na raty, które będą spłacane terminowo.
- Nie podejmuj nowych zobowiązań, jeśli nie masz pewności, że możesz je spłacić na czas.
- Posiadanie stałej pracy i regularnych dochodów pozytywnie wpływa na ocenę zdolności kredytowej.
- Twoja zdolność kredytowa może wzrosnąć także jeżeli umowę zawrzesz z dodatkowym kredytobiorcą (jego zdolność kredytowa także będzie badana)
- Każde zapytanie w BIK o kredyt obniża Twój scoring w BIK. Staraj się składać wnioski kredytowe tylko wtedy, gdy masz dużą szansę na ich pozytywne rozpatrzenie.
- Czyszczenie historii kredytowej może wymagać wiedzy i doświadczenia kancelarii prawnej. Warto dowiedzieć się jak poprawić historię kredytową konkretnie na naszym przypadku.