fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Czy prokurator wybacza błędy młodości? Na co możesz liczyć po powrocie do kraju?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
czy prokurator wybacza błędy młodości

Są osoby, dla których wyjazd na stałe za granicę jest sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za przestępstwo. Czy takie osoby mogą po latach bez przeszkód wrócić do kraju lub bez problemów uzyskać – tak niekiedy dla nich istotne – zaświadczenie o niekaralności? W większości przypadków niestety nie.

Pamiętam jak kiedyś zgłosiła się do mnie rodzina Klienta, który po kilkunastu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii przyjechał odwiedzić swoich krewnych w kraju. Na lotnisku w Warszawie został przywitany przez policjantów, w kominiarkach i długą bronią. Którzy po tym jak wyszedł z samolotu powalili go na ziemię, zakuli w kajdanki i przewieźli do aresztu we Wrocławiu, w celu postawienia zarzutów popełnienia przed kilkunastoma laty przestępstwa.

Rodzina Klienta była zrozpaczona. Byli przekonani, że Klient za granicą ułożył sobie życie, znalazł uczciwą pracę i ustatkował się. Tymczasem sposób jego zatrzymania sugerował, że wplątał się w coś bardzo poważnego.

Tego samego dnia skontaktowałem się z prokuratorem, przedstawiłem upoważnienie do obrony wystawione przez matkę Klienta i zapoznałem się  z aktami sprawy. Teczka była bardzo cienka. Kilka dokumentów – zeznanie świadka, jakieś stare fotografie, postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, list gończy i postanowienie o przedstawieniu zarzutów, zawierające opis czynu karalnego, którego dopuścił się mój Klient. Kilka razy przetarłem oczy ze zdziwienia zanim dotarło do mnie co przeczytałem: „Zabór mienia w postaci prawego siedzenia oraz koła zapasowego do samochodu fiat 126p w roku 1999r.”

Klient nie był szefem międzynarodowej organizacji przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków, ani płatnym zabójcą. Jako 19-latek ukradł z kolegą siedzenie od malucha i koło zapasowe. Niedługo potem wyjechał z kraju, ale postępowanie karne zostało już wszczęte. Prokurator go nie umorzył. Nie mogąc ustalić miejsca pobytu podejrzanego, sporządził postanowienie o przedstawieniu zarzutów. A następnie zwrócił się do sądu o wydanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu oraz listu gończego i zapomniał o sprawie. List „wisiał” przez kilkanaście lat, aż w końcu Klient został zlokalizowany przez Policję i zatrzymany. W sumie normalna rzecz, ale że działo się to wszystko na lotnisku wyszło dosyć widowiskowo.

Rodzina odetchnęła z ulgą, a na skutek mojej interwencji Klient po paru dniach opuścił areszt, płacąc niewielką grzywnę, na którą zgodził się prokurator. Po roku od wykonania grzywny skazanie uległo zatarciu i Klient miał nareszcie czystą kartotekę, co potwierdziło uzyskane przeze mnie zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Za to, o zatrzymaniu na lotnisku będzie mógł opowiadać kolegom w londyńskim barze.

Dlaczego opowiadam Ci tę historię? Bo pomimo tego, że zakończyła się ona szczęśliwie wiązała się z wielkim stresem i niepewnością, zarówno dla rodziny Klienta, która umierała ze strachu, jak i jego samego. Wystarczy powiedzieć, że Klient spędził w areszcie kilka nocy, w jednej celi z zawodowymi kryminalistami.

Tymczasem bardzo łatwo było tej całej sytuacji uniknąć, ale trzeba było działać zanim Klient zdecydował się na przyjazd do kraju.

To tak naprawdę bardzo proste. Wiele osób, które wyemigrowało zwraca się do mnie o pomoc w takich właśnie sprawach. Wiedzą, że kiedyś, kilka lub kilkanaście lat temu, toczyło się przeciwko nim postępowanie karne, ale nie znają szczegółów.

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności ustalam czy został wydany za Klientem list gończy. Dzięki temu jestem w stanie ustalić o jaki czyn toczy się postępowanie i jaki prokurator je prowadzi. Już na tym etapie mogę stwierdzić, czy karalność danego przestępstwa już ustała, czy jeszcze nie (więcej o tym czym jest przedawnienie karalności i czym różni się od zatarcia skazania możesz przeczytać tutaj)

Wniosek o umorzenie postępowania

Jeśli minął już okres karalności składam do prokuratury wniosek o umorzenie postępowania. Jeśli nie, kontaktuję się z prokuratorem. Musisz wiedzieć, że dla organów ścigania najważniejsza jest statystyka, a każda zakończona sprawa jest na wagę złota. To w jaki sposób się ona zakończy ma drugorzędne znaczenie. Oferując prokuratorowi możliwość zakończenia sprawy, która toczy się, a tak naprawdę „zalega” od kilkunastu lat, można wiele wynegocjować. Mam tu na myśli działania całkowicie zgodne z prawem. Przepisy prawa za większość przestępstw przewidują kary w pewnych widełkach. Np. mojemu Klientowi za kradzież koła zapasowego z malucha groziło od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W takim przypadku, zamiast kary pozbawienia wolności, można było orzec grzywnę. Wysokość takiej grzywny wahała się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Sprawa może zakończyć się w ten sposób, że prokurator ustali ze sprawcą lub jego adwokatem odpowiednią karę i złoży do sądu wniosek o jej wymierzenie. Jak się zapewne domyślasz, jeśli wina Klienta nie budzi wątpliwości, proponuję prokuratorowi najniższą możliwą karę przewidzianą za dane przestępstwo. A tam gdzie to możliwe umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania. Zazwyczaj ustalamy taką karę, która najszybciej ulegnie zatarciu i wykreśleniu z kartoteki karnej Klienta. I nie będzie blokowała jego przyszłości na emigracji.

Prokurator ma do wyboru dwie opcje – albo sprawa będzie dalej mu „zalegać”, albo zgodzi się na moją propozycję. Z reguły wybiera to drugie wyjście. Zwróć jednak uwagę na to, że taką pozycję negocjacyjną mam tylko wtedy, kiedy Klient jest za granicą. Prokurator nie może go znaleźć, ani żądać ode mnie, żebym wskazał miejsce w którym przebywa (adwokat Klienta nie musi, a nawet nie może na takie pytanie odpowiadać).

Sprawa komplikuje się, kiedy Klient zostanie już zatrzymany w kraju i sprowadzony do aresztu. Wtedy to prokurator jest górą w negocjacjach. Dlatego nie warto ryzykować, tylko uporządkować sprawy związane z błędami młodości raz i na zawsze.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: