Potrzebujesz porady prawnej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław

tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
email:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Upadłość konsumencka

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka – co to takiego?

Przeglądając Internet i inne media spotkałeś się już pewnie z określeniem upadłość konsumencka.

Słyszałeś o tym na pewno jeżeli jesteś zadłużony i niewypłacalny oraz szukasz wyjścia z tej trudnej i stresującej sytuacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak wyjść z długów?

Wpisując taką frazę w Internecie otrzymasz dostęp do kilkudziesięciu stron internetowych, które mniej lub bardziej rzetelnie opisują różne zagadnienia tej ciekawej materii.

W tym wpisie opowiem Ci w ogólnym zarysie czym jest upadłość konsumencka.

Z kolei z następnych wpisów dowiesz się więcej na ten temat, w szczególności jakie są warunki skorzystania z tej instytucji oraz czego można się spodziewać w toku postępowania.

Upadłość konsumencka czyli chwytliwy slogan

Przez upadłość konsumencką – my prawnicy – rozumiemy postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jest to pełna nazwa ustawowa tej instytucji – taką nazwę znajdziemy w ustawie.

Ze względu na długość tej nazwy i jej małą chwytliwość pełna nazwa nie weszła do mowy potocznej. Żyjemy jednak w ciekawych czasach, w których nowe słowa i slogany powstają codziennie i wchodzą w sposób naturalny do powszechnego języka. W ten sam sposób do naszego języka weszło wyrażenie upadłość konsumencka. Nie jest to do końca właściwe określenie. Choćby dlatego, że upadłości konsumenckiej w pewnych wypadkach mogą skorzystać również byli przedsiębiorcy.

Zaczynając od zupełnych podstaw musisz wiedzieć, że jak każda instytucja prawna – również i upadłość konsumencka – znajduje swoją regulację w jakiejś ustawie. To co się dzieje z dłużnikiem niewypłacalnym i jego majątkiem oraz w jaki sposób wierzyciele mogą od takiego dłużnika uzyskać, choćby częściowe, zaspokojenie swoich roszczeń reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003r. PRAWO UPADŁOŚCIOWE (tekst jednolity Dz.U.2016 poz. 2171 ze zm.). Posługiwanie się tą ustawą nie jest łatwe, jest ona bowiem długa i dla osoby, która nie jest prawnikiem bardzo mało czytelna.

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe zmierzające do oddłużenia osoby fizycznej, a jeśli to w danej sytuacji możliwe także do zaspokojenia jego wierzycieli – nawet częściowego.

Mówiąc prosto – upadłość konsumencka to procedura dla tych ludzi, którzy wpadli w długi i chcą z nich wyjść w rozsądnym czasie.

Także jeżeli masz wysokie zadłużenie, którego nie jesteś już w stanie spłacać, masz dosyć nękania Cię przez firmy windykacyjne, powinieneś rozważyć czy procedura upadłości konsumenckiej nie będzie dla Ciebie wyjściem z sytuacji.

Upadłość konsumencka czyli prawo dłużnika i szansa na drugie życie

Powinieneś wiedzieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest prawem dłużnika, a nie jego obowiązkiem.

Brak zgłoszenia wniosku o upadłość nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla Ciebie. Wiele osób nie wie nawet, że może skorzystać z tej instytucji.

Wielu dłużników nie wie, że ma szansę na wyjście z długów i zupełne oddłużenie. Szansę na drugie życie. Wniosek o upadłość mogą złożyć w każdym czasie. Nie ma tutaj wiążącego terminu. Samo postępowanie jest stosunkowo nie drogie i nie wymaga posiadania jakiegokolwiek majątku.

Zachęcam Cię do śledzenia bloga i czytania kolejnych wpisów.

Pobierz darmowy e-book o upadłości konsumenckiej!

A w nim między innymi: lista sądów upadłościowych oraz formularz wniosku.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Masz pytanie do adwokata? Napisz do nas

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura