O autorze


aplikant adwokacki Eryk Trybuliński

Reprezentuję Klientów Kancelarii w sprawach dotyczących upadłości konsumenckiej, przygotowuję dokumenty potrzebne do ogłoszenia takiej upadłości, redaguje wnioski do sądu i udzielam porad prawnych w tym zakresie

KANCELARIA KLISZ I WSPÓLNICY

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 71 740 50 00
tel. kom 695 560 425

strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl


ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ:

Facebook co to jest upadłość konsumencka upadłości konsumenckiej adwokat Linkedin


Chciałbyś nas zapamiętać?

Polub naszą stronę na FB, a od czasu do czasu o sobie przypomnimy

Co to jest upadłość konsumencka

 

Upadłość konsumencka – co to takiego?

Przeglądając Internet i inne media spotkałeś się już pewnie z określeniem upadłość konsumencka.

Słyszałeś o tym na pewno jeżeli jesteś zadłużony i niewypłacalny oraz szukasz wyjścia z tej trudnej i stresującej sytuacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak wyjść z długów?

Wpisując taką frazę w Internecie otrzymasz dostęp do kilkudziesięciu stron internetowych, które mniej lub bardziej rzetelnie opisują różne zagadnienia tej ciekawej materii.

W tym wpisie opowiem Ci w ogólnym zarysie czym jest upadłość konsumencka.

Z kolei z następnych wpisów dowiesz się więcej na ten temat, w szczególności jakie są warunki skorzystania z tej instytucji oraz czego można się spodziewać w toku postępowania.

Upadłość konsumencka czyli chwytliwy slogan

Przez upadłość konsumencką - my prawnicy - rozumiemy postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jest to pełna nazwa ustawowa tej instytucji – taką nazwę znajdziemy w ustawie.

Ze względu na długość tej nazwy i jej małą chwytliwość pełna nazwa nie weszła do mowy potocznej. Żyjemy jednak w ciekawych czasach, w których nowe słowa i slogany powstają codziennie i wchodzą w sposób naturalny do powszechnego języka. W ten sam sposób do naszego języka weszło wyrażenie upadłość konsumencka. Nie jest to do końca właściwe określenie. Choćby dlatego, że upadłości konsumenckiej w pewnych wypadkach mogą skorzystać również byli przedsiębiorcy.

Zaczynając od zupełnych podstaw musisz wiedzieć, że jak każda instytucja prawna - również i upadłość konsumencka - znajduje swoją regulację w jakiejś ustawie. To co się dzieje z dłużnikiem niewypłacalnym i jego majątkiem oraz w jaki sposób wierzyciele mogą od takiego dłużnika uzyskać, choćby częściowe, zaspokojenie swoich roszczeń reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003r. PRAWO UPADŁOŚCIOWE (tekst jednolity Dz.U.2016 poz. 2171 ze zm.). Posługiwanie się tą ustawą nie jest łatwe, jest ona bowiem długa i dla osoby, która nie jest prawnikiem bardzo mało czytelna.

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe zmierzające do oddłużenia osoby fizycznej, a jeśli to w danej sytuacji możliwe także do zaspokojenia jego wierzycieli – nawet częściowego.

Mówiąc prosto - upadłość konsumencka to procedura dla tych ludzi, którzy wpadli w długi i chcą z nich wyjść w rozsądnym czasie.

Także jeżeli masz wysokie zadłużenie, którego nie jesteś już w stanie spłacać, masz dosyć nękania Cię przez firmy windykacyjne, powinieneś rozważyć czy procedura upadłości konsumenckiej nie będzie dla Ciebie wyjściem z sytuacji.

Upadłość konsumencka czyli prawo dłużnika i szansa na drugie życie

Powinieneś wiedzieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest prawem dłużnika, a nie jego obowiązkiem.

Brak zgłoszenia wniosku o upadłość nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla Ciebie. Wiele osób nie wie nawet, że może skorzystać z tej instytucji.

Wielu dłużników nie wie, że ma szansę na wyjście z długów i zupełne oddłużenie. Szansę na drugie życie. Wniosek o upadłość mogą złożyć w każdym czasie. Nie ma tutaj wiążącego terminu. Samo postępowanie jest stosunkowo nie drogie i nie wymaga posiadania jakiegokolwiek majątku.

Zachęcam Cię do śledzenia bloga i czytania kolejnych wpisów.

Iwo Klisz - adwokat Wrocław

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa spadkowego i prawa gospodarczego, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim.

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
Więcej o autorze ...