O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo. 

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Upadłość konsumencka

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka – co to takiego?

Przeglądając Internet i inne media spotkałeś się już pewnie z określeniem upadłość konsumencka.

Słyszałeś o tym na pewno jeżeli jesteś zadłużony i niewypłacalny oraz szukasz wyjścia z tej trudnej i stresującej sytuacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak wyjść z długów?

Wpisując taką frazę w Internecie otrzymasz dostęp do kilkudziesięciu stron internetowych, które mniej lub bardziej rzetelnie opisują różne zagadnienia tej ciekawej materii.

W tym wpisie opowiem Ci w ogólnym zarysie czym jest upadłość konsumencka.

Z kolei z następnych wpisów dowiesz się więcej na ten temat, w szczególności jakie są warunki skorzystania z tej instytucji oraz czego można się spodziewać w toku postępowania.

Upadłość konsumencka czyli chwytliwy slogan

Przez upadłość konsumencką – my prawnicy – rozumiemy postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jest to pełna nazwa ustawowa tej instytucji – taką nazwę znajdziemy w ustawie.

Ze względu na długość tej nazwy i jej małą chwytliwość pełna nazwa nie weszła do mowy potocznej. Żyjemy jednak w ciekawych czasach, w których nowe słowa i slogany powstają codziennie i wchodzą w sposób naturalny do powszechnego języka. W ten sam sposób do naszego języka weszło wyrażenie upadłość konsumencka. Nie jest to do końca właściwe określenie. Choćby dlatego, że upadłości konsumenckiej w pewnych wypadkach mogą skorzystać również byli przedsiębiorcy.

Zaczynając od zupełnych podstaw musisz wiedzieć, że jak każda instytucja prawna – również i upadłość konsumencka – znajduje swoją regulację w jakiejś ustawie. To co się dzieje z dłużnikiem niewypłacalnym i jego majątkiem oraz w jaki sposób wierzyciele mogą od takiego dłużnika uzyskać, choćby częściowe, zaspokojenie swoich roszczeń reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003r. PRAWO UPADŁOŚCIOWE (tekst jednolity Dz.U.2016 poz. 2171 ze zm.). Posługiwanie się tą ustawą nie jest łatwe, jest ona bowiem długa i dla osoby, która nie jest prawnikiem bardzo mało czytelna.

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe zmierzające do oddłużenia osoby fizycznej, a jeśli to w danej sytuacji możliwe także do zaspokojenia jego wierzycieli – nawet częściowego.

Mówiąc prosto – upadłość konsumencka to procedura dla tych ludzi, którzy wpadli w długi i chcą z nich wyjść w rozsądnym czasie.

Także jeżeli masz wysokie zadłużenie, którego nie jesteś już w stanie spłacać, masz dosyć nękania Cię przez firmy windykacyjne, powinieneś rozważyć czy procedura upadłości konsumenckiej nie będzie dla Ciebie wyjściem z sytuacji.

Upadłość konsumencka czyli prawo dłużnika i szansa na drugie życie

Powinieneś wiedzieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest prawem dłużnika, a nie jego obowiązkiem.

Brak zgłoszenia wniosku o upadłość nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla Ciebie. Wiele osób nie wie nawet, że może skorzystać z tej instytucji.

Wielu dłużników nie wie, że ma szansę na wyjście z długów i zupełne oddłużenie. Szansę na drugie życie. Wniosek o upadłość mogą złożyć w każdym czasie. Nie ma tutaj wiążącego terminu. Samo postępowanie jest stosunkowo nie drogie i nie wymaga posiadania jakiegokolwiek majątku.

Zachęcam Cię do śledzenia bloga i czytania kolejnych wpisów.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Inni czytali również: