fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Cel postępowania upadłościowego

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Cel postępowania upadłościowego

Każde postępowanie ma swój cel. Znajomość tego celu pozwala na odpowiednią interpretację przepisów prawa. Ilekroć powstaje wątpliwość co do tego jak przepis należy stosować, kluczem do rozstrzygnięcia tej wątpliwości jest właśnie cel postępowania. Oznacza to, że przepisy powinny być tak interpretowane, aby cel postępowania został jak najpełniej osiągnięty. Jaki jest zatem cel postępowania upadłościowego osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej? Dlaczego jest on tak istotny, że warto poświęcić mu oddzielny wpis? O tym opowiem dzisiaj.

Upadłość przedsiębiorcy, a upadłość konsumencka

Ustawa prawo upadłościowe reguluje zarówno upadłość przedsiębiorcy jak również upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Choć część przepisów jest wspólna dla obu tych postępowań, to ich cel jest diametralnie różny.

Cel postępowania wobec przedsiębiorcy:

Postępowanie upadłościowe dotyczące przedsiębiorcy należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Na pierwszy plan wychodzi zatem interes wierzycieli. Celem tego postępowania jest to, aby po likwidacji majątku przedsiębiorcy zaspokoić wierzycieli w jak największym możliwym zakresie. Służy temu głównie możliwość likwidacji majątku dłużnika czyli jego sprzedaż przez Syndyka. Często wiąże się to z zamknięciem przedsiębiorstwa i ostatecznie z zakończeniem jego bytu prawnego.

Dopiero jeśli racjonalne względy na to pozwolą w ramach celów postępowania można dążyć do tego aby dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane. Może się zdarzyć sytuacja, w której nie opłaca się likwidować przedsiębiorstwa dłużnika, bo bardziej opłacalne dla wierzycieli będzie dalsze jego prowadzenie i osiąganie zysków oraz ewentualnie likwidacja innych składników majątku. Przydatna jest tutaj możliwość zawarcia układu z wierzycielami. Trzeba pamiętać, że dalej jednak liczy się przede wszystkim interes wierzycieli.

Przedsiębiorca, którym jest osoba fizyczna – regulacja do marca 2020r.:

Dodatkowym celem postępowania wobec przedsiębiorcy, którym jest osoba fizyczna oraz wobec wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem oraz wspólników spółek partnerskich, jest aby rzetelny dłużnik uzyskał możliwość oddłużenia. Pamiętaj, że co do zasady na gruncie obecnych przepisów postępowanie upadłościowe wobec przedsiębiorcy nie ma na celu oddłużenia.

Postępowanie wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej:

Postępowanie dotyczące konsumenta ma inny cel. To postępowanie uregulowane ustawą wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (upadłość konsumencką) należy prowadzić tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym.  Na pierwszym planie staje upadły dłużnik. Celem postępowania jest doprowadzenie do oddłużenia. Umorzenie jego długów.  W szerszym kontekście chodzi o to aby wnioskodawca mógł prowadzić dalsze normalne życie. Życie bez długów, bez komornika. Żeby mógł wyjść z szarej strefy. Druga szansa.

Aby cel postępowania mógł być osiągnięty wprowadzono zasadę, że postępowanie powinno zakończyć się oddłużeniem upadłego. Coś co było wyjątkiem przy przedsiębiorcy, przy konsumencie jest zasadą. Dopiero nieprawidłowe zachowanie dłużnika może mu zaszkodzić w tym postępowaniu czyli np.: zatajenie majątku lub wierzytelności.

Dalej, nadrzędnemu celowi służy określenie czasu postępowania. Jeżeli pozwala na to majątek upadłego ustala się plan spłaty wierzycieli, ale maksymalnie na czas 3 lat (przy obecnych przepisach o czym w kolejnym wpisie). Istnieje też możliwość oddłużenia bez planu spłaty, gdy upadły nie ma majątku, z którego można by zaspokajać wierzycieli.

Dopiero jeśli jest to możliwe, celem postępowania jest zaspokojenie roszczenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu. Interes wierzycieli leży na dalszym planie. W praktyce zaspokaja się ich gdy pozwala na to majątek dłużnika. Jeżeli tego majątku nie ma, upadłość nie jest wyłączona. Istnieje możliwość oddłużenia bez spłaty wierzycieli.

upadłość

Nowelizacja prawa upadłościowego

Od marca 2020r. zmienia się wiele przepisów ustawy prawo upadłościowe. Między innymi dojdzie do zmiany celu tego postępowania. Za kresie celów postępowania ustawodawca przestanie odróżniać osobę fizyczną która prowadzi działalność gospodarczą od osoby fizycznej, która takiej działalności nie prowadzi. Cel zostanie ujednolicony i dotyczyć będzie wszystkich osób fizycznych niezależnie od tego czy będą prowadzić działalność.

Od marca 2020r. postępowanie uregulowane ustawą Prawo upadłościowe wobec osób fizycznych należy prowadzić również tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym. Z przepisu wykreślono fragment o prowadzeniu działalności gospodarczej. Wykreślono również dodatkowy cel, jakim jest zaspokojenie wierzycieli w jak największym zakresie. Ustawodawca jeszcze bardziej stawia na oddłużenie osób fizycznych.

W kolejnych wpisach opowiem Ci więcej o postępowaniu upadłościowym oraz o tym co się zmienia w przepisach w 2020r.

upadłość konsumencka ebook

Pobierz darmowy e-book o upadłości konsumenckiej!

A w nim między innymi: lista sądów upadłościowych oraz formularz wniosku.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: