Rozmowa o tym czym są alimenty z adwokatem, specjalistą z zakresu prawa rodzinnego we Wrocławiu
Alimenty zwykle kojarzone są ze świadczeniem przekazywanym od rodzica dla rodzica na rzecz zapewnienia odpowiednich warunków życia ich dziecka. Nie jest to jednak jedyna występująca forma alimentów. Zdarza się bowiem, że alimenty zasądzone są na rzecz małżonka. I właśnie alimenty na małżonka, to dzisiejszy temat naszej rozmowy z adwokatem Michałem Dziedzicem, adwokatem alimentacyjnym z Wrocławia. Więcej informacji w tym czym są alimenty, możecie Państwo przeczytać w innym artykule na naszej stronie.
Dzień dobry Panie Mecenasie. Zacznijmy może o tego, czym są właściwie alimenty?
Dzień dobry. Alimenty to regularne i obligatoryjne świadczenia, które zwykle zasądzane są na rzecz członków rodziny, Polegają na zapewnieniu środków do utrzymania. Obowiązek ten może wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa i małżeństwa. Zakres i zasady świadczeń określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Czym są alimenty na małżonka?
W pewnych okolicznościach były małżonek może żądać od drugiego alimentów. W tym zakresie wyróżniamy dwa typy obowiązku alimentacyjnego ? zwykły oraz rozszerzony.
Czy mógłby Pan pokrótce objaśnić, czym się różnią?
Oba przypadki definiuje Kodeks rodzinny i opiekuńczy i w gruncie rzeczy są do siebie podobne. Odróżnia je przede wszystkim kwestia uznania winnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Od którego typu mam zacząć?
Prościej będzie chyba od zwykłego.
Obowiązek alimentacyjny zwykły może mieć zastosowanie, gdy po rozwodzie jeden z małżonków, znalazł się w stanie niedostatku. Może żądać od drugiego małżonka alimentów, które odpowiadają jego usprawiedliwionym potrzebom i są jednocześnie realne, biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe bogatszego małżonka.
Trudno wyobrazić sobie sytuację, że sąd zasądza 10 tys. zł alimentów na małżonka, gdzie zobowiązany zarabia miesięcznie najniższą krajową.
Dokładnie – o tym mówię. Chcąc skorzystać z tego świadczenia, należy udowodnić, że przebywa się w stanie niedostatku. Polega to na wskazaniu i uargumentowaniu swoich potrzeb. Dodatkowo, warunkiem umożliwiającym skorzystanie ze świadczenia jest fakt niestwierdzenia przez sąd wyłącznej winy rozkładu pożycia małżonka będącego w niedostatku.
Czym właściwie jest stan niedostatku?
Stan niedostatku ma miejsce w momencie, w którym małżonek nie może własnymi siłami zaspokoić podstawowych i niezbędnych potrzeb życia. Stan ten nie może wynikać z wyłącznej winy osoby wnoszącej o zasądzenie alimentów.
Jak długo trwa okres obowiązku alimentacyjnego w zwykłym trybie?
Wiele osób myśli, że ma charakter dożywotni. Obowiązek zwykły wygasa natomiast po upływie 5 lat od wydania orzeczenia rozwodowego. W wyjątkowych okolicznościach można ten termin wydłużyć.
Kiedy ulega on wydłużeniu?
Przykładowo po wypadku małżonka, który powoduje trwałą niezdolność do pracy i pozbawia go środków do życia. W takiej sytuacji okres może być przedłużony nawet na czas nieograniczony.
A kiedy obowiązek ten wygasa?
Bezwzględnie w przypadku ponownego małżeństwa uprawnionej osoby.
Rozumiem, a jak wygląda kwestia alimentów na małżonka w przypadku rozszerzonej wersji?
Obowiązek rozszerzony może mieć zastosowanie wyłącznie, gdy w wyroku orzekającym o rozwodzie, jeden z małżonków został wskazany za jedynego winnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Jest to podwójnie dotkliwa dla niego sytuacja, gdyż zobowiązany jest do świadczenia alimentacyjnego, a sam z takiej instytucji nie może skorzystać w przypadku pogorszenia warunków.
Jakie warunki należy spełnić, aby sąd mógł orzec alimenty na małżonka w formule rozszerzonej?
Aby możliwe było zasądzenie alimentów na małżonka, koniecznym jest wykazanie przez stronę nieposiadającą winy w rozpadzie pożycia, pogorszenia sytuacji materialnej z powodu rozwodu. W odróżnieniu od obowiązku zwykłego, tutaj nie obowiązuje termin 5 letni. Obowiązek wygasa wyłącznie w przypadku ponownego małżeństwa uprawnionego oraz śmierci którejkolwiek strony.
Czy trudno wykazać pogorszenie sytuacji materialnej?
Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Rozpatrując kwestię rozwodu, należy przypuszczać, że strony nie mieszkają już razem. Wtedy np. całość obowiązków związanych z samodzielnym opłaceniem czynszu powoduje, że sytuacja materialna się pogarsza się znacząco.
Jak często sąd zasądza alimenty na małżonka?
Nie prowadzę dokładnych statystyk, ale niezbyt często. Mimo wszystko, większość spraw dotyczy alimentów na dziecko.
Czy sąd może zasądzić alimenty na małżonka w przypadku separacji?
Jak najbardziej. Kwestie alimentów rozpatrywane są identycznie jak w przypadku rozwodu. Co do zasady, będąc w separacji, małżonkowie powinni sobie pomagać ? zarówno fizycznie, materialnie jak i psychicznie. Sąd może orzec o obowiązku alimentacyjnym, mimo, że strony nie otrzymały wyroku rozwodowego.
A co w sytuacji, gdy strona unika obowiązku alimentów na małżonka?
Wtedy standardowo realizuje się procedurę windykacyjną. Wierzycielowi z pomocą przychodzi komornik. Co więcej, uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego może powodować postawienie zarzutów bazujących na art. 209 Kodeksu karnego. Małżonek jest wtedy zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności a nawet 2-letnim więzieniem.
Więcej na ten temat: Jak napisać wniosek do komornika o ściągnięcie alimentów?
Dziękuję serdecznie za rozmowę.
Ja również. Do zobaczenia.