fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Adwokat pierwszego kontaktu

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Adwokat pierwszego kontaktu

„Masz prawo milczeć. Wszystko co powiesz może i będzie użyte przeciwko tobie w sądzie. Masz prawo do adwokata. Jeśli cię na niego nie stać, zostanie ci przyznany. Czy rozumiesz swoje prawa?”

Tą słynną formułę używaną przez policjantów w hollywoodzkich filmach sensacyjnych zna chyba każdy. W USA faktycznie jest tak, że gdy podejrzany zażąda adwokata policja nie może podejrzanego przesłuchiwać do czasu uzyskania kontaktu z adwokatem.

Dlaczego udział adwokata jest tak ważny ?

Obecność adwokata przy przesłuchaniu jest gwarancją ochrony Twoich praw. Adwokat zadba o to, by Twoja sytuacja była jak najlepsza, byś nie był namawiany do niekorzystnych dla siebie zeznań oraz by policja nie wprowadzała Cię w błąd co do Twojej faktycznej sytuacji. Adwokat nie pozwoli by były na Ciebie wywierane naciski psychiczne lub fizyczne. Dlatego właśnie tak ważny jest udział adwokata przy przesłuchaniu, nie tylko pierwszym ale i każdym kolejnym.

Jak wygląda prawo do kontaktu z adwokatem w Polsce ?

Podobnie choć z pewnymi różnicami. Najważniejsze co musisz wiedzieć, to to, że prawo do kontaktu z adwokatem i przeprowadzenia z nim bezpośredniej rozmowy to Twoje podstawowe prawo jako zatrzymanego. Nie ma od tego prawa żadnych wyjątków czy odstępstw.

Jak mogę skontaktować się z adwokatem po zatrzymaniu ?

Zażądaj kontaktu z adwokatem przesłuchującemu Cię policjantowi lub Prokuratorowi. Mają oni obowiązek Ci to umożliwić. Przez dostępną formę kontaktu należy rozumieć każdą możliwą formę kontaktu. Najczęściej będzie to oczywiście kontakt telefoniczny, rzadziej SMSowy lub za pomocą e-maila. Najlepiej dla Ciebie będzie jeżeli zapamiętasz dane swojego adwokata. Warto mieć je zawsze przy sobie, w portfelu, w pisemnej formie np. wizytówki lub spisane na kartce.

Jaki wpływ na Twój los ma pierwsze przesłuchanie ?

Twoje pierwsze przesłuchanie jako podejrzanego przez policjanta lub Prokuratora ma ogromne znaczenie dowodowe i z reguły wywiera znaczący wpływ na końcowy wynik sprawy. Zgadza się, to nie jest błąd – pierwsze przesłuchanie ma duży wpływ na wydawany wyrok!

Dlaczego tak się dzieje ?

Musisz wiedzieć jedno : to, że zostałeś zatrzymany nie oznacza, że istnieją „twarde” dowody Twojej winy. Policjanci często nakłaniają zatrzymanego do przyznania się (np. „jak się przyznasz szybciej wyjdziesz”), złożenia wyjaśnień (np. „koledzy już wyśpiewali wszystko a jak będziesz milczał to sobie zaszkodzisz”) a także do skorzystania z tzw. „335” czyli poddania się karze bez przeprowadzania rozprawy przez Sąd (np. „teraz proponujemy 2 lata, jak się nie zgodzisz to Ci sąd piątaka przylepi”).

W trakcie pozornie luźnych rozmów z zatrzymanym, a nawet w trakcie przesłuchań, policjanci blefują, że posiadają niezbite dowody winy podczas gdy tak naprawdę mogą wcale nie mieć dowodów czy informacji (np. o współsprawcach) i dopiero liczą na ich uzyskanie od przesłuchiwanego, od Ciebie. Manipulując Tobą mogą doprowadzić do tego, że podasz im na tacy dowody czy informacje dla Ciebie niekorzystne. Odkręcenie przed Sądem tego co powiesz jest bardzo trudne a czasem wręcz niemożliwe.

Co jeszcze powinienem wiedzieć ?

PAMIĘTAJ ! Jeżeli zostałeś zatrzymany i odmówiono Ci na Twoje żądanie kontaktu z adwokatem, to nie przyznawaj się do winy i odmów składania wyjaśnień. Oświadcz do protokołu, że uniemożliwiono Ci realizację prawa do obrony poprzez uniemożliwienie kontaktu z adwokatem oraz bezpośredniej z nim rozmowy. Odmów podpisania protokołu, w którym funkcjonariusz nie będzie chciał wpisać Twojego oświadczenia. Swoje stanowisko w sprawie zawsze będziesz mógł przedstawić w przyszłości. Złożenie wyjaśnień bez odpowiedniego przygotowania może skutecznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić Ci późniejszą skuteczną obronę. Nie daj się zwieść straszeniem tymczasowym aresztem jak nie będziesz składał wyjaśnień – Prokurator w zdecydowanej większości przypadków już przed Twoim przesłuchaniem wie czy chce dla Ciebie aresztu czy tez nie i w takim wypadku to czy złożysz wyjaśnienia czy nie złożysz wyjaśnień niewiele zmieni.

Pozdrawiam

adwokat Marcin Czwakiel

adwokat Marcin Czwakiel

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

ZAPRASZAMY NA NASZ KANAŁ YOUTUBE!

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: