Potrzebujesz porady prawnej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław

tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
email:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Adwokat pierwszego kontaktu

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Adwokat pierwszego kontaktu

?Masz prawo milczeć. Wszystko co powiesz może i będzie użyte przeciwko tobie w sądzie. Masz prawo do adwokata. Jeśli cię na niego nie stać, zostanie ci przyznany. Czy rozumiesz swoje prawa??

Tą słynną formułę używaną przez policjantów w hollywoodzkich filmach sensacyjnych zna chyba każdy. W USA faktycznie jest tak, że gdy podejrzany zażąda adwokata policja nie może podejrzanego przesłuchiwać do czasu uzyskania kontaktu z adwokatem.

Dlaczego udział adwokata jest tak ważny ?

Obecność adwokata przy przesłuchaniu jest gwarancją ochrony Twoich praw. Adwokat zadba o to, by Twoja sytuacja była jak najlepsza, byś nie był namawiany do niekorzystnych dla siebie zeznań oraz by policja nie wprowadzała Cię w błąd co do Twojej faktycznej sytuacji. Adwokat nie pozwoli by były na Ciebie wywierane naciski psychiczne lub fizyczne. Dlatego właśnie tak ważny jest udział adwokata przy przesłuchaniu, nie tylko pierwszym ale i każdym kolejnym.

Jak wygląda prawo do kontaktu z adwokatem w Polsce ?

Podobnie choć z pewnymi różnicami. Najważniejsze co musisz wiedzieć, to to, że prawo do kontaktu z adwokatem i przeprowadzenia z nim bezpośredniej rozmowy to Twoje podstawowe prawo jako zatrzymanego. Nie ma od tego prawa żadnych wyjątków czy odstępstw.

Jak mogę skontaktować się z adwokatem po zatrzymaniu ?

Zażądaj kontaktu z adwokatem przesłuchującemu Cię policjantowi lub Prokuratorowi. Mają oni obowiązek Ci to umożliwić. Przez dostępną formę kontaktu należy rozumieć każdą możliwą formę kontaktu. Najczęściej będzie to oczywiście kontakt telefoniczny, rzadziej SMSowy lub za pomocą e-maila. Najlepiej dla Ciebie będzie jeżeli zapamiętasz dane swojego adwokata. Warto mieć je zawsze przy sobie, w portfelu, w pisemnej formie np. wizytówki lub spisane na kartce.

Jaki wpływ na Twój los ma pierwsze przesłuchanie ?

Twoje pierwsze przesłuchanie jako podejrzanego przez policjanta lub Prokuratora ma ogromne znaczenie dowodowe i z reguły wywiera znaczący wpływ na końcowy wynik sprawy. Zgadza się, to nie jest błąd – pierwsze przesłuchanie ma duży wpływ na wydawany wyrok!

Dlaczego tak się dzieje ?

Musisz wiedzieć jedno : to, że zostałeś zatrzymany nie oznacza, że istnieją ?twarde? dowody Twojej winy. Policjanci często nakłaniają zatrzymanego do przyznania się (np. ?jak się przyznasz szybciej wyjdziesz?), złożenia wyjaśnień (np. ?koledzy już wyśpiewali wszystko a jak będziesz milczał to sobie zaszkodzisz?) a także do skorzystania z tzw. ?335? czyli poddania się karze bez przeprowadzania rozprawy przez Sąd (np. ?teraz proponujemy 2 lata, jak się nie zgodzisz to Ci sąd piątaka przylepi?).

W trakcie pozornie luźnych rozmów z zatrzymanym, a nawet w trakcie przesłuchań, policjanci blefują, że posiadają niezbite dowody winy podczas gdy tak naprawdę mogą wcale nie mieć dowodów czy informacji (np. o współsprawcach) i dopiero liczą na ich uzyskanie od przesłuchiwanego, od Ciebie. Manipulując Tobą mogą doprowadzić do tego, że podasz im na tacy dowody czy informacje dla Ciebie niekorzystne. Odkręcenie przed Sądem tego co powiesz jest bardzo trudne a czasem wręcz niemożliwe.

Co jeszcze powinienem wiedzieć ?

PAMIĘTAJ ! Jeżeli zostałeś zatrzymany i odmówiono Ci na Twoje żądanie kontaktu z adwokatem, to nie przyznawaj się do winy i odmów składania wyjaśnień. Oświadcz do protokołu, że uniemożliwiono Ci realizację prawa do obrony poprzez uniemożliwienie kontaktu z adwokatem oraz bezpośredniej z nim rozmowy. Odmów podpisania protokołu, w którym funkcjonariusz nie będzie chciał wpisać Twojego oświadczenia. Swoje stanowisko w sprawie zawsze będziesz mógł przedstawić w przyszłości. Złożenie wyjaśnień bez odpowiedniego przygotowania może skutecznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić Ci późniejszą skuteczną obronę. Nie daj się zwieść straszeniem tymczasowym aresztem jak nie będziesz składał wyjaśnień ? Prokurator w zdecydowanej większości przypadków już przed Twoim przesłuchaniem wie czy chce dla Ciebie aresztu czy tez nie i w takim wypadku to czy złożysz wyjaśnienia czy nie złożysz wyjaśnień niewiele zmieni.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Masz pytanie do adwokata? Napisz do nas

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura