fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wynagrodzeniu za pracę

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
wynagrodzenie za pracę - 9 rzeczy, których nie wiedziałeś

#1 Za taką samą pracę należy się takie samo wynagrodzenie – dla każdego

Kodeks Pracy nie dopuszcza żadnych form dyskryminacji pracowników. Niedopuszczalna jest zatem sytuacja, w której dwóch pracowników za taką samą pracę otrzymuje wynagrodzenie o różnej wysokości. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, pracownik może walczyć o wyższe wynagrodzenie w sądzie.

#2 Za czas niewykonywania pracy również należy się wynagrodzenie (ale nie zawsze).

Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeżeli przepisy tak stanowią, pracownik może otrzymać wynagrodzenie za czas, w którym nie mógł wykonywać pracy. Jest to możliwe, np. gdy przestój nastąpił z winy pracodawcy.

#3 Pracodawca może powierzyć Ci wykonywanie innej pracy

W wyjątkowych sytuacjach, gdy w firmie występuje przestój, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie innej, odpowiedniej pracy na innym stanowisku, niż przewidziane w umowie o pracę. W takiej sytuacji również wynagrodzenie może uleć zmianie (zarówno na mniejsze, jak i większe).

#4 Błąd pracownika skutkuje brakiem wynagrodzenia

Jeśli produkt lub usługa jest wadliwa z winy pracownika, wynagrodzenie mu nie przysługuje. Jeżeli przez działanie pracownika nastąpiło jedynie obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie może ulec odpowiedniemu zmniejszeniu. Jeżeli pracownik usunął wadliwość otrzyma wynagrodzenie zgodne z jakością, niemniej jednak, za czas usuwania wady, wynagrodzenie nie przysługuje.

#5 Wynagrodzenie może być wypłacane częściej niż raz na miesiąc

Musi na to jednak wyrazić zgodę pracodawca. Zgodnie bowiem z Kodeksem Pracy, wypłata musi nastąpić przynajmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie.

#6 Pracodawca ma obowiązek udostępnić dokumenty, na podstawie których obliczył wynagrodzenie

Jeżeli pracownik uważa, że pracodawca niesłusznie obniżył mu wynagrodzenie, ma prawo żądać od pracodawcy wydania dokumentów, na podstawie których obliczył należne Ci wynagrodzenie (np. dokumenty z informacją o liczbie przepracowanych godzin itp.)

#7 Wypłata wynagrodzenia może być dokonana do rąk własnych (również Twojego małżonka)

Jeżeli pracownik chce otrzymywać wypłatę do rąk własnych musi złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Zasadą z Kodeksu Pracy jest to, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie na swój rachunek płatniczy. Natomiast zgodnie z art. 28 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę jednego z małżonków było przekazywane drugiemu małżonkowi do rąk własnych (jeżeli ten pierwszy, nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny).

#8 Nie zawsze pracownik ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych mogą otrzymać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, tylko, jeżeli nie otrzymali wolnego za nadgodziny, a praca była wykonywana w niedzielę lub święto ustawowe.

#9 Będąc niezdolnym do pracy, pracownik zachowuje prawo do wypłaty

Z reguły jest to 80% wysokości wynagrodzenia standardowego. 100% otrzymują kobiety ciężarne, a także osoby, które uległy wypadkowi w drodze do albo z pracy. Również osoby zamierzające zostać dawcami narządów, tkanek i komórek – za czas, w którym poddają się badaniom w tym celu.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

poradnik wypowiedzenie umowy o pracę
Pobierz E-booka - jak wypowiadać umowę o pracę?
Jako pracodawca musisz się borykać z wieloma problemami. Do najtrudniejszych należy dobór właściwej załogi i związane z tym zmiany w jej składzie osobowym. Ustawodawca chroni wszakże pracowników przed nieuzasadnionym i niezgodnym z przepisami prawa pracy rozwiązaniem umowy o pracę. Naruszając te przesłanki ryzykujesz przywrócenie pracownika do pracy, przyznanie mu odszkodowania oraz poniesienie kosztów sądowych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów pracodawcy grozić może nawet kara grzywny do 30.000 złotych. Jeżeli chcesz uniknąć chociaż części ze wskazanych powyżej trudności związanych z prawidłowym rozwiązywaniem umów o pracę – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury!

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.