#1 Za taką samą pracę należy się takie samo wynagrodzenie ? dla każdego
Kodeks Pracy nie dopuszcza żadnych form dyskryminacji pracowników. Niedopuszczalna jest zatem sytuacja, w której dwóch pracowników za taką samą pracę otrzymuje wynagrodzenie o różnej wysokości. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, pracownik może walczyć o wyższe wynagrodzenie w sądzie.
#2 Za czas niewykonywania pracy również należy się wynagrodzenie (ale nie zawsze).
Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeżeli przepisy tak stanowią, pracownik może otrzymać wynagrodzenie za czas, w którym nie mógł wykonywać pracy. Jest to możliwe, np. gdy przestój nastąpił z winy pracodawcy.
#3 Pracodawca może powierzyć Ci wykonywanie innej pracy
W wyjątkowych sytuacjach, gdy w firmie występuje przestój, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie innej, odpowiedniej pracy na innym stanowisku, niż przewidziane w umowie o pracę. W takiej sytuacji również wynagrodzenie może uleć zmianie (zarówno na mniejsze, jak i większe).
#4 Błąd pracownika skutkuje brakiem wynagrodzenia
Jeśli produkt lub usługa jest wadliwa z winy pracownika, wynagrodzenie mu nie przysługuje. Jeżeli przez działanie pracownika nastąpiło jedynie obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie może ulec odpowiedniemu zmniejszeniu. Jeżeli pracownik usunął wadliwość otrzyma wynagrodzenie zgodne z jakością, niemniej jednak, za czas usuwania wady, wynagrodzenie nie przysługuje.
#5 Wynagrodzenie może być wypłacane częściej niż raz na miesiąc
Musi na to jednak wyrazić zgodę pracodawca. Zgodnie bowiem z Kodeksem Pracy, wypłata musi nastąpić przynajmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie.
#6 Pracodawca ma obowiązek udostępnić dokumenty, na podstawie których obliczył wynagrodzenie
Jeżeli pracownik uważa, że pracodawca niesłusznie obniżył mu wynagrodzenie, ma prawo żądać od pracodawcy wydania dokumentów, na podstawie których obliczył należne Ci wynagrodzenie (np. dokumenty z informacją o liczbie przepracowanych godzin itp.)
#7 Wypłata wynagrodzenia może być dokonana do rąk własnych (również Twojego małżonka)
Jeżeli pracownik chce otrzymywać wypłatę do rąk własnych musi złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Zasadą z Kodeksu Pracy jest to, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie na swój rachunek płatniczy. Natomiast zgodnie z art. 28 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę jednego z małżonków było przekazywane drugiemu małżonkowi do rąk własnych (jeżeli ten pierwszy, nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny).
#8 Nie zawsze pracownik ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny
Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych mogą otrzymać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, tylko, jeżeli nie otrzymali wolnego za nadgodziny, a praca była wykonywana w niedzielę lub święto ustawowe.
#9 Będąc niezdolnym do pracy, pracownik zachowuje prawo do wypłaty
Z reguły jest to 80% wysokości wynagrodzenia standardowego. 100% otrzymują kobiety ciężarne, a także osoby, które uległy wypadkowi w drodze do albo z pracy. Również osoby zamierzające zostać dawcami narządów, tkanek i komórek ? za czas, w którym poddają się badaniom w tym celu.